A 444 szerint a világhírű szerző, a közelmúltban magyar állampolgárságot kapott Desmond Child
Egy szabad országért című, a napokban bemutatott dala nem új:
már 2007-ben elkészült, méghozzá a miami sportcsapatok győzelmeinek tiszteletére.
Minderre válaszként, közösségi oldalán megjelent pénteki bejegyzésében Desmond Child részletesen írt a dal történetéről. Eszerint 2006-ban Andreas Carlsson svéd dalszerző-producerrel együtt kezdtek dolgozni a dalon – ahogy Desmond Child fogalmazott, egyfajta „élethossziglani opuszon" - amelyet megmutatott barátjának, a Miami Egyetem akkori elnökének, Donna Shalalának. Ő arra kérte, hogy használhassa azt az intézmény ünnepségén. Erre a szerzők ingyen engedélyt is adtak, azzal a megkötéssel, hogy a dal kereskedelmi forgalomba nem hozható, mivel még keresik a szám végleges helyét.
A dal akkor még nem készült el teljesen,
a szöveg, a ritmika, a hangszerelés és a keverés nem volt még végleges, a szám forgalomba nem került, és a jogokat Magyarország előtt nem kapta meg más" – írta a magyar-kubai származású, Amerikában élő Desmond Child.
Az üzenetben továbbá szerepel, hogy amikor a forradalom hatvanadik évfordulóján tartott emlékév keretében Child felkérést kapott az 1956-os Emlékbizottságtól a magyar forradalom hőseiről megemlékező himnusz elkészítésére, azonnal a Steps of Champions jutott eszébe. A magyar szöveget ezután Orbán Tamás írta meg, Desmond Child és Andreas Carlsson pedig újraírta az eredeti angol szöveget, a magyar változatból lefordított elemek felhasználásával.
Egy ideig a Land Of The Free címet viselte ez a verzió, majd Carlsson és Child visszatértek a korábbi címhez,
mert a dalszerző szerint a kiinduláskor született gondolat (Bajnokok léptei nyomán) vonatkoztatható mindarra,"amiben a magyarok bajnokok: a hazafiságtól, a sportoktól, a filmtől és a zenétől kezdve egészen a felívelőben lévő ágazatokig,amelyekért Magyarországot az egész világ irigyli".
Desmond Child bejegyzésében azt is írta, hogy a felkérés azért volt számára meghatározó jelentőségű, mert édesapja, Márfy József, valamint öccse, Joey, akiket Budapesten temettek el, nagyon közel álltak hozzá, így Child nagyon büszke arra, hogy az 1956-os emlékév részese lehet.
A zeneiparban az alkotói folyamat során teljesen elfogadott szokás, hogy a dalok korai változatait vagy egyes részleteit kipróbálják, tesztelik
egy kiválasztott kisebb közönség előtt, és ezeket a részleteket később, a végső változatban fejezik be. Ez a normális módja a zenei szerzemények létrehozásának" – írta, majd hozzátette, hogy a dalt „teljesen ingyen, hazafias gesztusként" bocsátotta a magyar állam rendelkezésére, csupán a közvetlen lemezfelvételi költségeket térítik meg számukra.
Ezért is vagyok rendkívül meglepett és csalódott azon teljes körű és méltatlan támadások miatt, amelyeket a magyar média egy része intézett a projekt, személyem és családi életem ellen. Különösen bánt, hogy átpolitizálják a történelmünkben örökké élő 1956-os forradalom előtti őszinte tisztelgést",
írta, hozzátéve, hogy „legalább ebben a pillanatban félre kellene tennünk a nézeteltéréseinket, és kéz a kézben kellene haladnunk a bajnokok nyomában".
Desmond Child szerint a kérdés valójában csak az lehet, jó-e a dal, és kelt-e hazafias érzéseket a magyarok szívében, "akik tisztelik azokat, akik életüket áldozták és harcoltak azért a szabadságért, amelyet mi ma élvezünk és természetesnek veszünk". A zeneszerző véleménye szerint a válasz ott van „a könnyekben minden magyar szemében, akiknek a dalt játssza".
Desmond Child videóüzenetét teljes terjedelmében itt nézheti meg: