Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetője egy videoüzenetben értékelte az idei szezont, melyben elmondta,
ahol naponta több tízezer ember fordul meg, ott veszély is van,
ezért foglalkozniuk kellett azzal, milyen biztonsági kockázatot jelent a tömeg.
A kommandósok rejtve, de jelen voltak a fesztivál területén, arra az esetre, ha terrorcselekmény történne, és minden feltételt próbáltak biztosítani ahhoz, hogy a Sziget látogatói biztonságban legyenek. Emellett úgy gondolja, egy fesztiválon saját magáért is vállalnia kell a felelősséget mindenkinek.
A cél az, hogy megismertessük a fiatalokkal a kulturális szórakozás szabályait
– tette hozzá Gerendai Károly.
Még mindig a megszokott veszélyforrások a legveszélyesebbek, mint például egy bokaficam vagy a túlzott alkoholfogyasztás
– mondta Pálfalvi Márta, a Heineken Hungária kommunikációs igazgatója. Úgy gondolják, hogy
a fesztiválok helyszínei ideálisak ahhoz, hogy megszólítsák a fiatalokat, és felhívják a figyelmet a túlzott alkoholfogyasztás veszélyeire
tehát nem csak termékeikkel vannak jelen a fesztiválokon és a szórakozóhelyeken. Programjuk keretében medikushallgatók magyarázták el az érdeklődőknek, hogy a detoxikálóban végződő bulik bizony nem lesznek jó értelemben vett emlékezetes esték.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője elmondta, a mentősök esetében sem mindegy, hogy terrortámadásról vagy balesetről van szó, ezért mindenre külön mentési tervet dolgoztak ki. Kirívó eset nem történt,
a Szigeten idén összesen 174 embert szállítottak kórházba,
a legtöbb esetben azonban csak biztonsági okokból. A fesztivál területén egyébként 9 mentőkocsi, elsősegélynyújtók, valamint egy ambulancia is volt.
Egy fesztivál helyszíne az ország legbiztonságosabb területének számít. Ha a gyerekemet biztonságban akarom tudni, akkor biztos, hogy egy fesztiválra küldöm.
A szóvivő ezenkívül azt is elmondta, szerinte Zacher Gábor volt az idei év ásza, a Detox nem buli! kampányt sikeresnek értékelte, és véleménye szerint egy békés fesztiválszezont tudhatnak maguk mögött.
Orbán Balázs és az EFOTT fesztivál szponzorációs és programszervezési vezetője szerint úgy kell élményt adni a fesztiválozóknak, hogy biztonságban legyenek. Ezt az EFOTT-on 200 biztonsági őr, 3 mentőautó és 2 esetkocsi biztosítja.
Fontos, hogy ha eléri a biztonságos létszám felső határát a látogatottság, ki kell tenni a megtelt táblát
– tette hozzá a programszervező.
Annak ellenére, hogy különösebb baleset itt sem történt, az időjárás nem kedvezett a látogatóknak, sem a szervezőknek. Maszlavér Gábor, a fesztivál szervezője elmondta:
az idei EFOTT alatt szinte novemberi időjárás volt, egy fél nap kivételével végig zuhogott az eső.
Ez pedig nagy feladatokat tett a szervezők vállára, akik folyamatosan dolgoztak azon, hogy a fesztiválozók élménye a lehető legkevésbé sérüljön. Forró teával, fedett sátrakba áthelyezett koncertekkel igyekeztek menteni a menthetőt, a tavalyi 103 ezres látogatószámuk azonban így is 65-70 ezresre esett vissza.
Az utolsó kerekasztal-beszélgetésen elsősorban a zenekarok képviselői osztották meg a közönséggel, hogy mit jelent számukra a fesztiválélmény. Abban mindannyian egyetértettek, hogy
a technikai felszereltség fontosabb, mint a gázsi,
viszont egy dologban még mindenképpen érdemesebb javítaniuk a hazai fesztiváloknak, ez pedig a zenekarok ellátása.
A Wellhello menedzsere, Tóth Gergely szerint a catering gyakran problémásabb, mint egy falunapon. Erre szerinte azért is érdemes lenne jobban figyelnie a szervezőknek, mert a jó vendéglátástól jókedvű a zenekar, ettől pedig jó a koncert is.
Bár évente 5000 fesztivált rendeznek Magyarországon, ezek 20 százaléka biztosan nem rentábilis, ez pedig a produkciók kifizetése során is gondot jelenthet.
Van egy véd- és dacszövetség és egy levelezőlista a menedzserek között, amelyen a problémás helyszínekre, szervezőkre figyelmeztetjük egymást,
ha valaki nem kapja meg a pénzét, a többi zenekar már el sem indul a helyszínre – mondta Tóth Gergely.
Molnár Máté, a Road zenekar tagja úgy fogalmazott, a catering a fesztiválok mumusa, de ennél és a pénznél is fontosabb szempont a megfelelő technika és a háttér, ha ez nincs meg, nem vállalják a fellépést.
Sok fesztivál van, de nem mind az, ami annak mondja magát, az évi 5000 fesztivál nem reális.
Bár néha darálónak tűnik, érdemes végigcsinálni a fesztiválszezont, jó kipróbálni – mondta a zenész.