Egy Los Angeles-i bíróság tavaly márciusban úgy határozott, hogy
a szerzőknek 7,4 millió dollár (kétmilliárd forint) kártérítést kell fizetniük Marvin Gaye gyerekeinek,
mivel nagy sikerű dalukhoz jogtalanul használták fel a soul legendás alakjának 1977-es, Got To Give It Up című slágerét. A kártérítés összegét később kétmillió dollárral csökkentették.
Több mint kétszázan írták alá a fellebbviteli bírósághoz eljuttatott rövid nyilatkozatot,
amelyben aggodalmuknak adnak hangot a döntés miatt. A zenészek szerint a döntésnek káros hatása lehet saját kreativitásukra, a jövő művészeinek kreativitására és a zeneiparra általában.
Az ítélet büntetéssel fenyegeti azokat a szövegírókat, akik egy új zene megalkotásakor korábbi művekből merítenek inspirációt. Minden zene korábbi alkotásokból inspirálódik,
különösen egy adott műfajon belül" - írja Ed McPherson, a nyilatkozat szerzője.
Úgy vélik, meghatározott irányvonalat kell húzni, amely megszabja a határt a megengedett inspiráció és a jogtalan másolás között,
a jognak pedig egyértelmű szabályokat kell alkotni,
hogy a dalszerzők tudják, mikor lépik át a határt - és egyáltalán, hol van ez a határ.
Mint kifejtik, az adott eset "egyedülálló", mivel a két szerzeménynek nincs hasonló dallama, de még csak egy dallamfordulatuk sem egyezik.
Marvin Gaye Let's Get It On című számának társszerzője, Ed Townsend örökösei augusztusban egy New York-i kerületi bíróságon Ed Sheeran ellen nyújtottak be keresetet. Azt állítják, hogy a Grammy-díjas brit zenész Thinking Out Loud című dala is másolja dallamával, harmóniájával és ritmusával az 1973-ban született szerzeményt. Az örökösök kártérítést követelnek a plágiumért. Ed Sheeran ellen nem ez az egyetlen, folyamatban lévő plágiumper: Martin Harrington és Thomas Leonard azzal vádolják a brit énekest, hogy Photograph című száma az ő, Amazing című szerzeményük másolata. A szerzőpáros ráadásul a hírek szerint ugyanazt az ügyvédet bérelte fel, akik Marvin Gaye családját képviselik a Blurred Lines-ügyben.