Mármint elkerülni a felsőfokú minőségi jelzőket a kifejezetten tehetséges nagykamasznál, viszont kiderült, hogy szeret sportolni, nyolcosztályos elitgimnáziumának futsal-csapatával nyertek már Bozsik-kupát is. Fanatikus vízrajongó, a csillaghegyi Római SE edzésein is rendszeresen részt vesz – amikor nem egyetemi előkészítőn van.
Minden mondatából sugárzik a tisztelet felnőtt segítői iránt,
bármelyik sikeréről is beszél, és sokat köszönhet a szerencsének is, ezt állítja. Amiért olyanok a szülei, amilyenek; az általuk biztosított hátteret emeli ki, ami nélkül nem menne ez a teljesítmény.
már megszokták, hogy fiuk kettesével szedi a lépcsőket az élet minden területén; igyekeznek tartani vele a tempót - mondják, miközben arról mesélnek, hogyan
tűnt fel az óvodai beiratkozásnál a Váradi utcai előkészítős pedagógusnak,
hogy Szilveszter átlagon felüli hallással és zenei érzékkel rendelkezhet; jelezte is a szülőknek, hogy – hegedűtanár lévén – szívesen foglalkozna külön vele.
Játékos fejlesztőprogramokkal szerettette meg a hangszereket a kisfiúval,
Szilveszter az óvodából tudatosan a Krúdy Gyula általános iskolában végzett négy évfolyamot, majd a Veres Péter Gimnázium - és azon belül az Aelia Sabina AMI klasszikus gitár szakán folytatta, ahol Szücsi Balázs lett a mestere, választott hangszere pedig a klasszikus gitár.
A III. kerületi Zeneiskola 1968-ban alakult meg, a tanulói létszám 596, a tanári 31 fő volt, s azóta folyamatosan emelkedik. A központi épület jelenleg a Harrer Pál u. 7-ben, az általános iskola egyik szárnyában működik, emellett a kerület iskoláiban mint kihelyezett tagozatokon tanulhatnak a növendékek. A Zeneiskola 1990-ben vette fel az Aelia Sabina nevet. Aelia Sabina a római korban élt Aquincum területén, Titus Aelius Justus légiós parancsnok feleségeként gyakran és szívesen orgonált a lakosságnak.
Ahogy teltek az évek a tanárok meggyőzték a különleges fiú szüleit arról, hogy Szilveszter – fiatal kora ellenére - alkalmas már művészeti versenyekre. Az első fellépésein állítólag viszont annyira izgult, hogy elfelejtette az egész darabot, amivel készült – ilyenkor a hangversenyek előadói sorrendjét addig variálták a tanárok, amíg eszébe nem jutott – az utolsó hangjegyig. A végén persze mindig eljátszotta amit kellett – egyre hangosabb sikerrel – egyelőre az iskola falai között.
10 (!) évesen indult először zeneiskolai országos gitárversenyen 2009-ben,
ahol a döntőig jutott – legfiatalabb versenyzőként. Ezt a nagyszabású szakmai kihívást háromévente rendezik, 2012-ben, Vácon ismét a döntőbe került. Ez fontos pillanat volt, Pál Szilveszter saját szavaival így emlékszik vissza az ott történtekre:
Az eredményhirdetésen nagy volt az izgalom,
már csak az első helyezett neve volt hátra és az enyém eddig még nem hangzott el : vagy helyezetlen leszek vagy első. Óriási volt az örömöm, amikor kimondták, hogy első: Pál Szilveszter!"
Édesapja szerint az akkor 13 éves Szilveszter személyisége azokban az időkben érdekes fejlődésen ment keresztül; az elismerés katalizálta a fiú motivációját és ezzel megsokszorozta a befogadóképességét az új tudásanyagra, zenei és tudományos téren egyaránt. 2012ben Szilveszter társadalmi leckéket is vett: akkor hallotta először egy idősebb riválisától, hogy „addig élvezze a sikert amíg lehet, gyorsan túl lesznek rajta" – apja szerint ez azt jelenti, hogy Szilveszternek inkább szerencséje volt – meg kisfiús sármja -, mint szakmailag védhető győzelme a konkurensek szerint.
2013-ban Balatonfüreden újabb országos versenyt nyer,és ősszel az első nemzetközi siker is megvan, a Kárpát-medencei Nemzetközi Ifjúsági Gitárversenyen is
első hely, jóval idősebbek között.
A 2014ben Bécsben Forumgitarren különdíj, és kopog az ajtón az országos ismertség is; beválogatják az MTVA "Virtuózok" tehetségkutató műsorába, ahol az elődöntőig jut. 2015-ben ismét az Országos Zeneiskolai Gitárversenyre készül, amit meg is nyer, újabb első helyezésével bizonyítja, hogy nem véletlenek az addigi eredményei. Mondjuk ebben akkorra már nem is kételkedik senki.
Mi a titka a szép eredményeknek?
Sok-sok apró mozaikból áll össze egy-egy siker:
szerencsés vagyok a felkészítő tanárommal, Szücsi Balázs gitárművésszel, hogy jó érzékkel nyúl a darabokhoz és vezet rá az interpretálásukra. Kell a szülői támogatás, a feltételek biztosítása. Nem árt némi szorgalom, sok-sok ráfordított idő, ami bizony lemondást is igényel a szabadidős programokról. De a szerencse faktor is jó ha mellettem áll néha. És persze a zenei érzék sem elhanyagolható. Azt gondolom, ha ezek közül valamelyik hiányzik, már nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellenének.
Az iskola pontosan hol van most a fontossági sorrendben?
Az előbb említett feltételek között nem említettem,
de fontos még az iskola támogatása is. Jelenleg a nyolc évfolyamos, békásmegyeri Veres Péter gimnázium 11.évfolyamát végzem. Az iskola évek óta a tíz legjobb gimnázium között szerepel az országos rangsorban. Az erős tanulmányi követelmények mellett minden támogatást megkapok a zenei tanulmányaim gyakorlásához az iskola részéről. A tovább tanulást viszont - minden zenei siker ellenére-az orvosi egyetemen szeretném folytatni.
Mi minden szólt már Pál Szilveszter jóvoltából - közönség előtt?
A gitár mellett tanultam furulyázni,
fuvolázni, majd két-tanszakos növendékként hegedülni, zongorázni. Tagja vagyok a zeneiskola Héja Benedek által vezetett vonószenekarának is.
Zenei területen kívül milyen sikereket hozott 2016?
Az idei évi német nyelvi OKTV-n a döntőbe jutottam
, plusz különdíjként 3 hetes ösztöndíjon vehettem részt Németországban. Valamint a Goethe Intézet által szervezett Deutsch Olympiade magyarországi versenyét megnyertük egy osztálytársammal, és így mi képviselhettük Magyarországot a berlini döntőben, ahol 62 ország 125 fiatalja versenyzett 2 héten át.
A sport hogyan fér bele egy ilyen feszes időbeosztásba?
Szeretek sportolni,ha van rá idő szívesen focizom,teniszezem,úszom.
A gimnázium futsal csapatával 2013-ban Telkiben,az MLSZ Bozsik-program országos tanévzáró rendezvényén sikerült győznünk. De örömmel megyek le úszni a csillaghegyi Római SE edzéseire is,ahol nagyon jó közösséget formál Gyepes Lajos bá' és Gyepes Ádám.
Nem kellene pihenni valamikor?
Tavaly a karácsonyi, szokásos „-Mit szeretnél a "Jézuskától" ?- kérdésre
a válasz az volt : "időt" , hogy több mindenre jusson,amivel foglalkozni szeretnék. Közben viszont jó a sok élmény a gitárfellépések kapcsán: a Nemzet Színészeinek faültető ünnepségén, Bogácson - igazi magyaros vendéglátással -, vagy Makón, a Hotel Glórius karácsonyi saját koncertjén. Angliában, kinti nyelvtanulás során a helyi gimnáziumban koncert; a Táborhegyi Népház gitárestjén fellépés... Ez azért van olyan jó, mint a pihenés.