A személyazonosságát titkoló író az MTI-nek emailben mesélt a könyvről, amellyel újra visszatért az őt népszerűvé tevő Bűnös Budapest-ciklushoz. Saját bevallása szerint elsősorban azért írt újabb regényt a sorozatba, mert
hiányzott neki Gordon és az ő Budapestje,
aki utoljára 1956 őszén tűnt fel.
Az új történet 1930-ba repít vissza: a fiatal Gordon Zsigmond nemrég tért haza Philadelphiából, ahová magánéleti válságok és a történelem viharai elől menekült. Tíz év távollét azonban hosszú idő, és itthon nem világlátott bűnügyi újságíróként, hanem Az Est lóti-futi riportereként tekintenek Gordonra. A Tabánban azonban holtan találnak egy Szatmári nevű színészt és tőzsdealkuszt, a szálak pedig egy hírhedt amerikai szélhámoshoz vezetnek, aki nagy balhéra készül Pesten.
A szerző szerint adta magát, hogy a Szélhámos Budapest 1930-ban játszódjon, hiszen az 1936-ot felevenítő első Kondor-regényben, a Budapest noir-ban Gordon Zsigmond gyakran beszélt arról, hogy már hat éve hazaérkezett Amerikából. Az 1930-as év ráadásul egyébként is egy eseménydús időszak volt, és még állt a Tabán, a Szélhámos Budapest fontos helyszíne.
Kondor Vilmos, aki regényeiben a kor Budapestjének lehető legpontosabb megidézésére törekszik, a Tabán ábrázolásához elmondása szerint rengeteg forrást felhasznált.
Adott egy világváros metróval, telefonhálózattal, világszínvonalú gyárakkal, a közepén meg egy falu,
düledező falú házaiban se villany, se csatorna, mégis mindenki oda jár, aki élni akar egy kicsit" - írta a szerző.
A főhős pedig szerinte a Szélhámos Budapest-ben "zöld és éretlen, és még nagyon élvezi az életet", szemben a későbbi kalandjait feldolgozó regényekkel.
"Éhes és nagyot akar harapni a városból, a nőkből, a munkából, az életből. Elsősorban az érdekelt, mitől lett Gordon olyan komor és szófukar. Most szerencsére lesz lehetőségem kideríteni és megírni" - írta Kondor, hozzátéve, hogy
mindenképpen lesznek további regények,
hiszen sok minden van még, amit el szeretne mesélni főhőséről.
A Budapest noir filmmváltozatát egyébként jövőre mutatják be a mozik, amely a szerző szerint különleges aktualitást ad az új regénynek.