A Győri Balett a világhírű moszkai Bolsoj Balett szólistáival közösen állította színpadra az idei karácsonyi szezonra Csajkovszkij klasszikusát Diótörő az Arénákban címmel. A 21. századi köntösbe bújtatott produkció három vidéki nagyvárosban, Győrben, Veszprémben és Debrecenben lesz látható ifj. Harangozó Gyula koreográfus-rendező által színpadra állítva.
A darab direkt az arénák méreteihez igazodó színpadképpel készült, és a profi táncosokon kívül, a Győri Tánc-és Képzőművészeti Iskola növendékei, illetve artisták is színpadra lépnek majd.
Az alkotók szerint a Diótörő az Arénákban a klasszikus darab korszerű, aktuális feldolgozása, amely
mai nyelven szól a gyerekekhez.
De azért, hogy a hagyományos balettművészet kedvelői is megtalálják a számításaikat, a szervezők a Győri Balett művészei mellé a Herceg és Klára hercegnő nagy kettősének eltáncolásához a Moszkvai Bolsoj Balett szólistáit, Darja Hohlovát és Artemij Beljakovot nyerték meg.
"Ugyanazt az élményt szeretném adni a közönségnek a Diótörőmmel, melyet a darab keletkezésekor az alkotók szántak nézőiknek. ... Ha
a darab eleje egy 21. századi karácsonyi vendégség, amelyen a meghívott gyerekek Pókembert, Barbie-t és a Robotot láthatják táncolni,
és a bábjáték helyett a Diótörő herceg egy videó-játékon keresztül védi meg szeretett Kláráját az Egérkirálytól, akkor valószínűleg ugyanazt a hatást érem el" – mondta ifj. Harangozó Gyula a rendhagyó táncjátékról.
A Diótörő az Arénákban produkció jelmezterveit az egyik legismertebb kortárs jelmeztervező, Velich Rita készítette, aki ilyennek képzelte el a táncoló Pókembert és Barbie-t:
A cirkuszművészet és a balett találkozásából, a Cirque De Monte Carlo és Edvin Marton feldolgozásaként született a Papp László Budapest Sportarénában december 20-án bemutatandó Diótörő, amelyet családi showműsorként hirdetnek a szervezők.
A produkció látványvilágát a Cirque de Monte Carlo, a kortárs cirkuszi művészet egyik vezető társulata adja, Csajkovszkij zenéjét pedig Edvin Marton magyar származású világhírű hegedűművész szuggesztív játéka idézi meg. A műsor további különlegessége, hogy
Edvin Marton egy felbecsülhetetlen értékű 1699-es Antonio Stradivari hegedűn fog játszani.
A szervezők állítják, hogy a Diótörő decemberi bemutatója felülmúl minden várakozást.
Ha valaki inkább a zenét szereti a Diótörőből, annak a Modern Art Orchestra december 18-i nagykoncertjét ajánljuk, amelyre karácsonyi műsorral készült az együttes.
Az este első részében ünnepi hangulatú darabokat játszik a big band, vendégükkel, Pocsai Kriszta énekesnővel. A koncert másik felében pedig Csajkovszkij utolsó balettzenéjének a jazzben fogant feldolgozásával ismerkedhet meg a közönség. A kompozíció Duke Ellington és a klasszikus képzettséggel is rendelkező Billy Strayhorn egyik legzseniálisabb közös szerzeménye.