Február 10. és 12. között tizenegyedik alkalommal rendezik meg a Kultúrházak éjjel-nappal című rendezvénysorozatot:
az ország művelődési házai több száz helyszínen, több száz programmal várják a résztvevőket.
Idén a Mindennapi hagyományaink-tematika adja a színes programkínálat alapját.
A rendezvénysorozat fővédnöke Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A védnöke pedig Novák Péter, zenész, színész, aki, mint elmondta magáról, művelődési házakban nőtt föl, és minden, amivel foglalkozik, a néptánctól kezdve a színházon át a rockzenéig ennek, és a kultúrházakban tevékenykedő lelkes népművelőknek köszönhető. Maga is egy művelődési ház igazgatója szeretett volna lenni, részben ezért is alapították meg kilenc éve a Kultúrpart Csoportot, amely mintegy virtuális művelődési házként üzemel.
Bordás István, a Magyar Népművelők Egyesületének elnöke azt mondta, azért választották mottóul a Mindennapi hagyományaink szlogent, hogy a művelődési intézmények mindennapi életünkben, hagyományaink továbbéltetésében, újragondolásában, új hagyományok kialakításában betöltött meghatározó szerepére felhívják a figyelmet.
Az idei kínálatban
a hagyományos farsangi mulatságok, disznótoros és fánksütő programok mellett egyéb különlegességek is szerepelnek:
Kiskunhalason családi jelmezes futóverseny, míg Debrecenben festmény-, csipke- és fotókiállítások, gyerek sakkverseny és legó-robot programozás várja a látogatókat. Az egykor ózdi munkások számára épült Olvasó Egylet Székházában a kulisszajárástól a gyerekrajz-kiállításon, a gyerektáncházon és a télvégi cserdítésen át a Viseletek Báljáig ível a program. Sajókazán
nyilvános színházi próbával, újragondolt palóc ételekkel, valamint közös, több fordulós playstation játékkal és LAN partyval igyekeznek a kultúrházba csábítani a helyieket.
Az újpesti Ady Endre Művelődési Ház különleges drámapedagógia foglalkozásán drámajáték segítségével tanulhatnak konfliktuskezelést és kommunikációt az odalátogatók. A Pestszentimrei Közösségi Házban terepasztalos stratégiai játék bemutatót tartanak, majd a kíváncsibbak ki is próbálhatják ezt a kombinatív készséget, gyors helyzetelemzést és döntéshozást fejlesztő hobbit.
Deszken a helyi szerb közösség ünnepe, Szent Trifun napja és a hozzá kapcsolódó szőlőszentelési szokás köré szerveződik a program, amelyben ízelítőt adnak a helyi borok és a szerb gasztronómia jellegzetességeiből: lesz bor- és ételkóstolás, valamint fellépnek a helyi magyar és szerb táncegyüttesek, zenekarok, énekesek.
A farsangi programok egyik legérdekesebb színfoltjának ígérkezik az esztergomi Kocsonya szépségverseny:
a Féja Géza Közösségi Ház ezzel arra igyekszik irányítani a figyelmet, hogy miként lehet megőrizni a hagyományos magyar konyha téli ízeit.
A rendezvénysorozat keretében a szervezők 3 pályázatot is meghirdettek. A pályázati kiírások és minden egyéb információ az esemény hivatalos honlapján, a www.kulturhazak. hu weboldalon találhatóak meg.
Első hallásra nem hangzik szokványosnak, hogy egy galériában képek helyett képkeretekből nyíljon kiállítás. Éppen ezért különleges a Kieselbach Galéria figyelemfelhívó tárlata, a Kereterdő 1000 keret + 10 kép, amely február 11-én 13 óráig látogatható. Az installáció arra világít rá, hogy
akár több tízmillió forintot is érhet egy jól megválasztott képkeret.
Kieselbach Tamás galériatulajdonos, műkereskedő, aki a magyar festészet jó néhány főművén kívül mintegy 1580 képkeretet is megvásárolt az elmúlt három évtizedben, bemutatott egy Rippl-Rónai József-csendéletet, amelyet eredeti rámájában 17 millió forintért sem tudtak eladni, ám új, szecessziós stílusú keretben már 95 millió forintért kelt el. Ennél is nagyobb sikert hozott az átkeretezés egy másik Rippl-Rónai-kép esetében: a Karcsú nő vázával egy bécsi stílusú szecessziós keretben 270 millió forintért kelt el egy aukción, és az Art Institute of Chicago kollekciójába került.
Február 11-én, 16 órától különleges,
exkluzív tárlatvezetést tartanak a Műcsarnokban
Az első aranykor kiállításon: Müller Péter Sziámi költő, énekes kalauzolja körbe a látogatókat.
A kiállítás a Monarchia korának azokat az évtizedeit öleli át, amikor a művésztársadalomnak a művészetkedvelő elittel karöltve sikerült megteremtenie a képzőművészeti életet, elsősorban Budapesten. Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat központi intézménye volt a kornak, a művészek érdekképviseleti szerveként kiállításokat szervezett bel- és külföldön.
A kiállítás négy és fél évtized magyar festészeti fejlődéséből ad ízelítőt,
de emellett bemutatja azt is, hogyan változtak a stílusok és az ízlés a kortárs osztrák, cseh, lengyel festészetben. A tárlat kiemelkedő mesterek, például Makart, Matejko, Munkácsy, Lotz, Ferenczy, Kupka, Schikaneder, Malczewski vagy Wyspianski képeinek segítségével bemutatja az Osztrák-Magyar Monarchia nemzeti festészeti iskolái közötti párhuzamokat és különbségeket. Cél az is, hogy a kiállítás felidézze, milyen magas színvonalú alkotások sora született meg akkor Közép-Európában, és hogy minden nemzet festészetének sajátos üzenete és egyéni színezete volt.
(Rendhagyó tárlatvezetésre pedig a jövő héten is sor kerül: február 18-án 16 órától Hollerung Gábor Liszt Ferenc-díjas karmester, a Budafoki Dohnányi Zenekar ügyvezető zeneigazgatója vezeti körbe az érdeklődőket.)
Február 10-én ünnepli hetvenedik születésnapját a Kossuth-díjas Sebő Ferenc
- ebből az alkalomból a Müpában A népzene ünnepe - SEBŐFERI 70 címmel tartanak koncertet, február 11-én, 19.30-as kezdettel.
A műsorban a Sebő Együttes tagjai mellett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszékének már végzett és jelenlegi hallgatói vesznek részt, bemutatva, hogy a különböző népek zenéiből miként nőtt ki a Sebő-életmű, végigjárva Sebő pályáját, az énekelt versektől a táncházi darabokon át a közös muzsikálásokig. A kétrészes műsor elidőzik az életmű valamennyi állomásán - a kollégiumi élettől a 25. Színházig, a táncháztól a Zeneakadémia Népzenei Tanszékéig, amelynek Sebő Ferenc tanára - gazdagon illusztrálva azokat archív fotókkal, televíziós- és filmfelvételekkel.
A gálaműsor kiegészítő rendezvényein táncházat tart Mihó Attila bandája, a gyerekeknek pedig Bognár Szilvia ad koncertet.
Február 11-én
új albumával tér vissza a Dürer Kertbe Astronautalis, a minneapolisi rapper,
aki Cut The Body Loose című albumán a viszkis rablóról is írt dalt. Astronautalis zenekarával lép fel, előttük a Revue játszik.
Astronautalis – született Charles Andrew Bothwell –
minden sztereotípiát felülír, ami az amerikai rapperekről a közönségben élhet:
hófehér a bőre, Floridában, a tengerparton nőtt fel, a zenéjébe bőven belefér az indie-rock vagy akár a blues is, sőt időnként az énekhangját is megcsillogtatja. Astronautalis a hip-hop kultúrában elmerülve rap-csatákon szerepelt, majd megtalálta saját, egyedi hangját, és manapság fáradhatatlanul járja a világot: Budapesten sem először jár már. Ötödik albumán, amely Cut The Body Loose címmel jelent meg, déli gyökereiről, a szülei és a jövőbeni generációk déli államairól ír a New Orleans-i bluest és a Southern rapet ötvözve, és
ebbe az egyvelegbe még egy viszkis rablóról szóló dal, az Attila Ambrus is belefért.
A lemez nyitódala egyébként Kurt Cobainról kapta a nevét, a Running Away From God című számot pedig egy esküvő ihlette, amelyen hat hónappal a Katrina hurrikán pusztítása után vett részt a rapper, és láthatta, hogy az emberek a káosz közepette is képesek ugyanúgy élni és szeretni. Ez mélyen megérintette, csakúgy, mint egy szlovákiai, elszegényedett bányaváros lakóinak élete. Az új album üzenete tehát az, hogy a düh vagy kiábrándultság ellenére sem szabad félni igazán örülni.
Az előzenekarnak, a Revue-nek eddig a De imádom, Másnap és #szeretkezz című dalai váltak a legismertebbekké. Tavaly jelent meg Jó fiúk feketében járnak című albumuk, és a Másnap-hoz készült videó bekerült a 2. Magyar Klipszemle versenyprogramjába is, a legjobb style kategória jelöltjeként.
A Budapest Kongresszusi Központban 20 órától
az LGT legnagyobb slágereit adják elő a Zenevonat Szuperkoncerten
két eredeti LGT tag, Karácsony János és Solti János közreműködésével, az Abrakazabra Zenekar kíséretével.
Többek között elhangzik az Ő még csak 14, a Nem adom fel, a Zenevonat, az Álomarcú lány, A dal a miénk, a Miénk ez a cirkusz és a Mindenki. Veres Mónika Nika az LGT tagjai által, női előadóknak írt dalokat – például Játssz még, Hello, Szólj rám, ha hangosan énekelek - tolmácsolja majd. Fellép Heincz Gábor Biga is, aki úgy hangszerelte át egy televíziós műsor kedvéért az LGT néhány dalát, hogy azokat a Zenevonat Szuperkoncerteken azóta is ebben a változatban játsszák, annyira megtetszett a zenekar tagjainak. Éliás Jr. pedig Somló Tamás dalaiból fog idézni, hogy ezzel is tisztelegjenek a 2016-ban elhunyt zenész emléke előtt.
Somló Tamás tavaly nyárig még maga is részt vett a harmadik éve futó koncertsorozatban.
A Telekom pedig egy olyan
exkluzív koncertet szervez február 12-én, amelyről az sem maradhat le, aki nem jut be a helyszínre,
a Papp László Sportarénába: a Telekom ugyanis élő streamen teszi lehetővé minden érdeklődőnek, hogy távolról, az internet segítségével nézhessék a Magenta 1-es ügyfeleknek szóló, teltházas ajándék koncertet. Az este 8-kor kezdődő budapesti koncerten
fellép Presser Gábor, Rúzsa Magdi és a Magna Cum Laude is. A stream a Telekom saját erre dedikált telekom.hu/magenta1koncert aloldalán, valamint az Origón is követhető lesz.
Elhangzik majd Rúzsa Magdi és Presser Gábor előadásában Presser Gábor és Novák Péter legújabb száma, a Dobj egy papírrepülőt is, amelynek videóklipjét kevesebb, mint egy hónap alatt több mint 400 ezren nézték meg a Youtube-on.
A cikk megjelenését támogatta a Magyar Telekom.