A művész családja által alapított Benkó Sándor Művészeti Alapítvány célja, hogy Benkó Sándor emlékét megőrizze és ápolja. Az Alapítvány Kuratóriumának a család képviselőin kívül kívül három neves szakember, közéleti személyiség a tagja: Batta András, Széchenyi- és Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, a Zeneakadémia korábbi rektora képviseli a mérnök-művész-egyetemi oktató munkásságának zenei oldalát, Józsa János akadémikus, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora a műszaki területet, Habsburg György, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet pedig a művészhez fűződő szoros személyes kapcsolatra való tekintettel vállalta a kurátori tisztséget.
Az Alapítvány egyik tevékenységi területe, hogy katalogizálja, gondozza, kutathatóvá és látogathatóvá tegye Benkó Sándor zenei-tárgyi örökségét, a nagyszámú
kitüntetést, fényképet, írásos dokumentumot, plakátot, film- és hanganyagot, hangszert,
amelyek nem csupán a zenekar, de a teljes magyar zenei élet elmúlt 60 évének fontos kordokumentumai.
A művész pályafutása során
számos fiatal zenészt karolt fel és indított el a pályán.
Ezt a szellemiséget kívánja folytatni az Alapítvány a különböző zenei irányzatokban kiemelkedően tehetséges fiatal zenészek támogatásával. Ehhez kapcsolódik egyik legfontosabb, nagyszabású kezdeményezése, a Benkó-díj megalapítása, amely
a 18-30 év közötti, kiemelkedően tehetséges, de még széles körben nem ismert zenészeket díjazza
anyagi támogatás, mentorálás és fellépési lehetőségek szervezése révén. A díjat évente ítéli oda egy zenei-szakmai kuratórium három kategóriában: jazz/dixieland, klasszikus zene és könnyűzene. Bár a kiválasztás elsődleges szempontja a tehetség és a teljesítmény, a díjkuratórium figyelembe veszi a pályázó esetleges hátrányos helyzetét is.
Az Alapítvány célja, hogy a Benkó-díj egy kiemelkedően magas presztízsű díjjá váljon, és ennek legfőbb biztosítéka az egyedülálló összetételű díjkuratórium.
Pályázni 2017. június 8-tól lehet, a részletek és a pályázati kiírás itt olvasható: