A Salvator Mundi című kép az egyetlen da Vinci-kép, amely még magántulajdonban van. De tulajdonosa árverésre bocsátja Jézus Krisztus portréját, a New York-i Christie's aukciósházban november 15-én. Eladása előtt kiállítják Hongkongban, San Franciscóban és Londonban is. A Christie's szerint a kép
minden idők egyik legdrágább, árverésen gazdát cserélő festménye lehet.
Ez az első Leonardo-felfedezés 1909 óta.
Jézus Krisztus 1500 körül született éteri portréját, amelyet „a férfi Mona Lisaként” is emlegetnek, sokáig elveszettnek hitték. A rendkívüli finomságú képen az élénk kék és bíbor ruhát viselő Jézus felsőteste és arca látható, amint egyik kezét áldásra emeli, másikban pedig kristálygömböt tart. Senki sem tudja bizonyosan, hogy kinek a megrendelésére született a kis méretű, rejtélyes történetű festmény. Alan Wintermute, a Christie's szakértője azt mondta, egyes kutatók szerint a francia udvarból XII. Lajos rendelhette a reneszánsz zsenitől. A feljegyzések szerint a kép első ismert tulajdonosa - 1649-ben - I. Károly angol király volt, és a festmény
1763-as elárverezése után el is tűnt,
és csak 1900-ban került elő újra, többször átfestve, csaknem felismerhetetlenül.
Ekkoriban nem is tartották eredetinek, hanem a nagy mester egy tanítványa művének, így 1958-ban mindössze 45 fontért vette meg a Sotheby's egy árverésén egy amerikai gyűjtő. A remekmű 2005-ben került újra piacra, de még mindig az eredeti által megihletett korabeli másolatként.
A 2005-ös vásárló restauráltatta a festményt, amelynek
eredetiségét hat évig tartó kutatás után végül megállapította egy nemzetközi szakértői csoport.
A londoni National Gallery 2011-2012 fordulóján mutatta be az újrafelfedezett, 65x45 centiméteres festményt egy amerikai gyűjtő tulajdonaként. A Christie's keddi közleménye szerint a festmény jelenleg egy európai gyűjtő tulajdonában van, aki a restaurálása után vásárolta.
Leonardónak kevesebb mint 20 ismert festménye maradt fenn, egyetlen kivétellel
mind közgyűjteményben található.
A novemberi aukción elárverezik Andy Warhol pop-art művész egyik utolsó sorozatát, a Hatvan Utolsó vacsora című monumentális művet is, amely Leonardo világhírű freskójának 60-szoros reprodukciója. A 10 méteres kompozíció 50 millió dollárért találhat gazdára a várakozások szerint.