A kormányfő üzenetében azt a mondást idézte, hogy nem az a magyar, akinek a nagyszülője az volt, hanem az, akinek az unokája is magyar lesz. Úgy vélte: ez a gondolat tette Kallós Zoltán Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutatót nemcsak a válaszúti iskolába járó gyerekek, hanem minden
magyar "tiszteletbeli nagyszülőjévé".
Orbán Viktor Kallós Zoltánnak azt a tanítását idézte, hogy a
magyarság megmaradásának titka anyanyelve ápolása
mellett az énekelt és táncolt kultúrájában rejlik.
Hálásak vagyunk, hogy a magyar falvakat járva összegyűjtötte a népművészet rejtett kincseit, alapítványával és nyári táboraival pedig a gyermekeket segítette abban, hogy közös örökségünk értékei közt valódi otthonra találjanak.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, Kallós Zoltán távozásával "szegényebbek lettünk egy nagy hazafival". Együttérzése kifejezése mellett erőt kívánt a következő nehéz időszakhoz.
A néprajzkutatót az ördöngösfüzesi bujdosódallal indították otthonából utolsó útjára.
A gyászbeszédet mondó Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke azt mondta, elérkezett az idő, amikor Kallós Zoltán nélkül kell énekelni a bujdosódalt. A püspök Kallós Zoltán kisugárzását példázva úgy vélekedett: aki egyszer kapcsolatba került vele, egyszer betette a lábát a táncházba, az más emberré vált.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke gyászbeszédében úgy fogalmazott: "az identitásformálás apostola" távozott az élők sorából.