Jacob Ochtervelt (1634-1682) Oestermaal (Osztrigalakoma) festményét kedden tették közszemlére a Sotheby's aukciósház amszterdami irodájában, és még ebben a hónapban bemutatják New Yorkban és Hongkongban is, mielőtt június 4-én Londonban árverésre bocsátják. Az aukciósház reményei szerint
1,5-2,5 millió fontért (535-892 millió forint) körüli áron találhat vevőre az olajkép,
amelyen egy fiatal férfi egy tál osztrigával kínál meg egy elegáns fiatal nőt.
A németalföldi festészet aranykora idején, 1664-65-ben keletkezett képet a múlt év végén egy londoni ceremónián kapta vissza Charlotte Bischoff van Heemskerck, a festmény egykori tulajdonosának, egy arnhemi gyermekorvosnak a 97 éves lánya.
Az örökös elmondta, hogy mind a mai napig élénken él emlékezetében a festmény, amely az orvosi rendelő várójának büszkesége volt. Neki és családjának is nagyon fontos, hogy oly sok év után meglett a kép – mondta, hozzátéve, hogy az árverési bevételt szétosztja testvérei gyermekei között.
A háború után a remekmű többször is gazdát cserélt, mire a család a nyomára bukkant. Először az 1950-es évek közepén tűnt fel egy düsseldorfi galériában, később egy amerikai diplomata vásárolta meg, majd 1971-ben Harold Samuel brit ingatlanfejlesztő, aki a londoni City polgármesteri hivatalára hagyta.
Charlotte Bischoff van Heemskerck elmondta, hogy apja a műgyűjteménye egy részét egy bankban őrizte, amelyet a nácik a háború vége felé kifosztottak. A világháború után a képet sokáig nem keresték, mert apja nem az eltűnt műkincs visszaszerzését tekintette legsürgősebb feladatának, hanem gyermekkórházának újraindítását.