Litván források közölték a gyászhírt, hogy a hosszabb ideje beteg nagy rendező, Eimuntas Nekrosius meghalt. Ő volt a litván Meno Fortas társulat alapítója és művészeti vezetője. A Nemzeti Színház következő, 2019-es, tavaszi színházi fesztiváljára Budapestre várták.
Nekrosius egy utazást követően betegedett meg, és került kórházba, ahol kedden meghalt. November 21-én lett volna 66 éves.
Nekrosius darabjait többször bemutatták Magyarországon, a rendező előadásaival többször is részt vett a Nemzeti Színház MITEM (Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozó) fesztiválján.
A Nemzeti Színház így ír róla:
Az egyik legjelentősebb kortárs litván rendező,
a világhírű „Meno Fortas” társulat alapítója és művészeti vezetője.
Egy kis litván faluban született 1952-ben. 18 éves koráig tanyán élt földműves családjával, majd ezt követően a Vilniusi Állami Konzervatóriumba jelentkezett, és egy év elvégzése után a moszkvai Állami Színházművészeti Főiskola rendező szakára nyert felvételt A. Goncsarov osztályába. Rendezőként először a kaunasi Drámai Színházban mutatkozott be, később a vilniusi Állami Ifjúsági Színházban dolgozott. Ebben az időszakban formálódott ki sajátos, metaforikus színházi nyelvezete, mely leginkább a későbbi,
Csehov és Shakespeare művei alapján készült legfontosabb előadásainak védjegye lett.
Az 1997-ben rendezett korszakos jelentőségű Hamlet-előadása után (aminek címszerepét a litván rocksztár, Andrius Mamontovas játszotta, és az avignoni fesztiválon mutatták be) egy évvel megalapította a Meno Fortas (Művészet Erődje) társulatot, mely 2000-ben az Európai Színházi Unió tagja lett.
Nekrosius számos nemzetközi színházi díjat kapott: Othello című darabjáért Arany Maszk-díjat nyert, a „Legjobb külföldi előadás” kategóriában, utána még háromszor kapott Arany Maszk-díjat, rendezőként pedig Sztanyiszlavszkij-díjjal jutalmazták.
2002-től számos operát is rendezett a többi között Firenzében, a milánói La Scalában (2010-ben a Faust-ot), a moszkvai Bolsoj Színházban, a Litván Nemzeti Operaházban.
Legfontosabb kitüntetései:
Darabjait az egész világon páratlan sikerrel játszottak. Oskaras Korsunovas, szintén világhírű litván színházrendező azt mondta, hogy Nekrosiusszal egy egész színházi korszak távozott.