Bemutatták kedd este a müncheni Deutsches Museumban
Bogányi Gergely zongoraművész magyar mérnökök közreműködésével kifejlesztett hangversenyzongoráját.
Az egyik leglátogatottabb németországi múzeumba kerülő hangszer a Kossuth-díjas művész koncertjével érkezett meg új otthonába.
Nagy öröm, hogy a tizedik állami tulajdonú Bogányi-zongora Münchenben kap helyet, hiszen Bajorországgal Magyarországnak nagyon komoly kulturális kapcsolatai vannak
- mondta el az MTI-nek Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár kedden telefonon.
A zongorát kedd este ünnepélyes keretek között bemutatták a müncheni Deutsches Museum dísztermében.
A gálakoncerten Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész személyesen mutatta be a hangszert, az eseményen Fekete Péter mond beszédet.
Minden benne van egy Bogányi-zongorában, ami a magyar zenekultúra sajátja, egyszerre jellemzi tradíció és innovációs szándék - hangsúlyozta az államtitkár, aki szerint a Deutsches Museum méltó hely a különleges hangszer számára.
A Bogányi-zongora mind hangzásában, mind külső formájában jól szimbolizálja, amit mi a hagyományok megőrzéséről és megújításáról gondolunk
- fogalmazott Fekete Péter.
A kormány 2015-ben döntött 10 Bogányi-zongora megvásárlásáról és elhelyezéséről magyar és külföldi közintézményekben abból a célból,
hogy a hangszert megismerhesse mind a hazai, mind a nemzetközi zenei élet.
Fekete Péter kitért arra, hogy a tíz Bogányi-zongora tartós használatra került ki a hét magyarországi, valamint a Deutsches Museum mellett két másik külföldi - a Helsinki Sibelius Akadémia, a Moszkvai Állami Csajkovszkij Konzervatórium - helyszínre, a hangszerek továbbra is állami tulajdonban maradnak.
A különleges hangszer a zenén keresztül
tovább erősíti a hidat Bajorország és Magyarország között
- mondta Karl Freller, a bajor tartományi törvényhozás alelnöke a hangversennyel egybekötött átadó ünnepség után a magyar közmédiának adott nyilatkozatában.
Semmi sem szolgálja jobban a barátságot, mint "a közösen átélt szép élmények
- tette hozzá a Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.
Wolfgang Heckl, a Deutsches Museum főigazgatója elmondta, hogy a zongora nemcsak kiállítási tárgy lesz,
hanem a gyakori kulturális rendezvényeket rendszeresen játszanak is majd rajta.
Hozzátette, hogy a Bogányi Gergely vezetésével végzett évtizedes fejlesztő munka eredményeként megszületett hangszer a zongorakészítés történetének egy jeles darabja, az úgynevezett Helmholtz-zongora mellett kapott helyet. Herman von Helmholtz a természettudományok kiemelkedő 19. századi alakja, aki az akusztika terén is végzett kutatásokat. Az általa kikísérletezett zongoratípus újításait a koncertzongora-gyártás egyik legrangosabb vállalkozása, a Steinway vette át.
Tordai-Lejkó Gábor müncheni főkonzul kiemelte, hogy a Deutsches Museumba kerülő Bogányi-zongora tovább mélyíti a magyar-bajor barátságot.
Az a cél, hogy ezt a hangszert megismerhesse és kipróbálhassa mindenki, főleg a fiatalok, és így hazavihessenek magukkal egy darabot a magyar kultúrából
- mondta a diplomata.