Mesecentrum néven blogot indított a Petőfi Irodalmi Ügynökség (PIÜ) által alapított Ifjúsági és Gyerekirodalmi Centrum (IGYIC), amelynek célja a magyar nyelven született minőségi gyerek- és ifjúsági irodalom szerzőinek és kiadványainak népszerűsítése. A platform a kortárs magyar gyerekkönyvek megjelenésére koncentrál, de a fontos külföldi szerzőket is követi. Az IGYIC egy ernyőszervezet, amely projektalapon együttműködik az irodalom és a pedagógustársadalom számos szervezetével és intézményével. A május 7-én elindult
MeseCentrum naponta frissül a legkülönfélébb tartalmakkal,
többek között könyvajánlókkal, kritikákkal, interjúkkal, kulturális ajánlókkal. Olyan, szakmai alapokon nyugvó, közös platformot hoztak létre, ami egyaránt tud útbaigazítást adni szülőknek, pedagógusoknak és szakmabelieknek.
A dr. Harmath Artemisz irodalomtörténész, kritikus és tanár által vezetett PIÜ-IGYIC fontosnak tartja az együttműködést, amelyre az új bloggal is serkenteni szeretnének minden érintettet. Szeretnének összekötni minden gyerekirodalmi szereplőt, emellett a blog
minden színvonalas gyerekirodalmi kezdeményezésnek teret ad,
és fontos, hogy műfajtól függetlenül teszi ezt. Külön elérhetők rajta a pedagógusoknak szánt segédanyagok és módszertani útmutatók. Egyébként az olvasóknak (és szüleiknek) is ugyanúgy kedvez az oldal például különböző értékelések útján, és a MeseCentrum egyik alapvető célja, hogy összekösse az olvasókat az alkotókkal.
A blog főszerkesztője, Both Gabi az Origónak elmondta, hogy távlati céljaik között szerepel a pedagógusok szemléletformáló edukálása az olvasás és az irodalomoktatás területén. „A képzéseinket szeretnénk akkreditálttá tenni. Minél több gyereket szeretnénk bevonni a programjainkba, hogy találkozhassanak élő írókkal.
Egy-egy ilyen találkozás életre szóló lehet számukra, és meghatározhatja az olvasáshoz való hozzáállásukat.
A szülőknek is fontos szerepet szánunk, ők vásárolják meg az első években a gyerekeknek a könyveket, nem mindegy, milyen ízlésvilágot alakítanak ki bennük, de sokszor tanácstalanok. Konkrét tippekkel segítjük őket. Ugyanakkor semmiképp nem a kereskedelmi szempontok vezetnek bennünket, hanem kizárólag a minőség alapján értékelünk. Az első évben minél több, már meglévő szervezettel szeretnénk felvenni, és napi szintre emelni a munkakapcsolatot. Hiszünk a kölcsönös segítség elvében, és a mesék aranyigazságában: Jó tett helyébe jót várj” – mondta a főszerkesztő.
A MeseCentrumnak már jó pár kiváló szakember jelezte a közös munkában való részvételi szándékát. A szervezők pedig már több mint ötven szerzőt kértek fel az együttműködésre. Both Gabi a blog szakmán belüli fogadtatásáról elmondta, hogy „legtöbben pozitívan álltak hozzá a dologhoz,
fontos szakmai szervezetek álltak mellénk, és a szerzői gárda is rendkívül színvonalas.
Voltak fanyalgók, és lesznek is. Mi leginkább dolgozni szeretnénk, és bebizonyítani, hogy a gyerekirodalom tényleg olyan dolog, ami teljesen független minden pártállástól, egyedül a gyerekirodalom pártján van.”
A kortárs gyerekirodalom mellett természetesen szerepet kap a múlt is. A klasszikus magyar gyerekirodalom remekműveivel is foglalkoznak a MeseCentrumban: „a Személyes elnevezésű rovatunkban kiemelten kezeljük ezt a témát. Rendszeresen publikál nálunk Poós Zoltán, aki egy-egy ma már klasszikus mesét vizsgál (például a Pompom-ot vagy a Frakk-ot) abból a szempontból, hogy mit jelenthetnek a mai befogadóknak ezek a történetek. De a Meseterasz videós kritika-sorozatunkban is rendszeresen megmutatjuk egy-egy új mesekönyv régi előképét.
A blog előkészületeiről Both Gabi elmondta, hogy „dr. Harmath Artemisz évek óta dédelgeti a tervet magában, hogy létrejöjjön egy olyan gyerekirodalmi centrum, ahol minden fontos szereplő megjelenhet, a blog is ezek közé tartozik. Mi tíz hónapig dolgoztunk a megjelenés előtt a blogon, de eddig elsősorban a technikai ügyekre koncentráltunk, most végre a tartalom kerülhet előtérbe.”
Nem könnyítette meg a koronavírus-járvány a MeseCentrum indulását. „A cikkírást és az egymás közötti kommunikációt nem befolyásolja a járvány, de a tervezett programjainkat igen. Épp
azon dolgozunk, hogy pár elmaradt programunkat hogyan tudnánk online is megtartani.
Az indulásnak elég sok technikai akadálya volt, néhányszor elhalasztottuk emiatt, még folyamatosan zajlanak a fejlesztések a háttérben, igyekszünk mihamarabb olyan oldalt létrehozni, ami kellőképpen felhasználóbarát.”