"Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Isten hozta Önöket a magyar irodalom házában, érezzék magukat otthon!
Nem leszek túlságosan eredeti, vagy legalábbis sok kolléga hallhatta már tőlem a következő, hogy is mondjam, tételmondatokat.
Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy a múzeumoknak kell valamilyen módon a magyar kulturális „ökoszisztéma" középpontjába kerülniük. A nem teljesen szakszerű megfejtésem a következő:
Ezért állítom azt, hogy újra kell pozicionálnunk a múzeumainkat. Ezt a célt szolgálja a Magyar Géniusz Program, és többek között ezt segítenénk elő a kétéves Petőfi-bicentenárium alatt is.
Ehhez egyrészt intellektuális bátorságra van szükség, amelynek a magyar muzeológia nincs híján.
Másrészről viszont nekünk is testtartást kell váltanunk. Korábban volt egy vitám a kedves munkatársaimmal, akik sérelmezték – de csak így egymás között –, hogy a nagyrabecsült kutatók az ő alapkutatásaikat felhasználva írnak veretes szaktudományos dolgozatokat, disszertációkat. Ha jól fordítottam le magamnak, akkor úgy érzik magukat, mint a serpák. Akik nélkül nincs sikeres csúcshódítás, de a célfotón csak a hegymászó látszik, övé a dicsőség.
Erre csak egy megoldási javaslatot tudtam tenni: hát akkor legyetek hegymászók!
Serpákból váljunk hegymászókká! Ez a feladat.
Nem is olyan nehéz egyébként. Csak nézzétek meg a ma díjazott kiállításokat. Ezért kapják ők a díjat.
Köszönöm a megtisztelő figyelmet, a díjazottaknak előre is gratulálok a PIM közössége nevében!" - mondta köszöntőjében Demeter Szilárd.
AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA 2021 kitüntető címet 4 millió forint alatti bekerülési költségű kiállítás kategóriában a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Vagonlakók – Trianon árvái című állandó kiállítása, a 4 millió forint feletti bekerülési költségű kiállítás kategóriában pedig a bükkábrányi Jószerencse Háza A vándorló bánya titkai című állandó kiállítása érdemelte ki. Virtuális kiállítás kategóriában az egri Dobó István Vármúzeum Egri borkóstoló – A szőlőművelés öröksége című virtuális kiállítása kapta az elismerést.