Sajtótájékoztatót tartott az SZFE vezetősége, ahová meghívták Bocskor Andrea fideszes EP-képviselőt is, aki elmondta: az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottsága csaknem három napot töltött Budapesten.
Amikor a képviselő meglátta a bizottság programját, szembetűnő volt a kiegyensúlyozatlanság. Ezt szóvá is tette. A válasz az volt, hogy a delegáció tagjai találkoznak majd kormányzati szereplőkkel is, így létrejön az egyensúly.
Az EP-képviselő hangsúlyozta:
két panelbeszélgetés volt igazságtalan. Az egyik a délelőtti médiapanel, ahová kizárólag balliberális médiumokat hívtak meg. Konzervatív hírportál vagy újságíró nem kapott meghívást a beszélgetésre.
A délutáni akadémiai szereplőkkel, művészekkel és civil szervezetekkel való találkozóra meghívták például a FreeSZFE-t, de az SZFE vezetőségét nem.
Így az egyetem vezetői nem tudtak beszámolni a modellváltás pozitív fejleményeiről, vagyis a delegációnak csak prekoncepciói lehetnek.
Ha meghallgatták az egyik felet a modellváltásról, miért nem voltak kíváncsiak a másik fél véleményére is?"
- tette fel a kérdést Bocskor Andrea. Hozzátette:
Szerencsére a delegáció tagjai később találkozhattak a Magyar Rektori Konferencia több rektorával, így szembesülhettek a pozitív tapasztalatokkal a modellváltó egyetemek működésével kapcsolatban.
Vidnyánszky Attila, az SZFE kuratóriumának elnöke hangsúlyozta: rendkívüli módon sérelmezi a bizottság eljárását. "Bár, ha visszaemlékszem arra, amikor korábban a Libe Bizottság velem is találkozott és meghallgatott, az volt az egyértelmű érzésem, hogy miközben kipipálják, hogy beszélgettek a magyar kulturális élet egy elkötelezett konzervatív szereplőjével, egy már régen előkészített végeredményhez statisztáltam. Valójában nem tudom, mi a jobb: az, ha minket is meghallgattak volna, és ugyanúgy leadják a korábban megírt jelentést, amelyek csúsztatásokat, valótlanságokat tartalmaznak, vagy az, ami történt, hogy egyáltalán nem hívtak meg a beszélgetésre."
Mindenesetre egészen döbbenetes, hogy mennyire egyoldalú, mennyire kirekesztő a bizottság eljárása. Nem kellettünk oda, nehogy szembesíteni tudjuk az ott szereplőket azokkal a hazugságokkal, torzításokkal, amelyek ott elhangzottak. Megdöbbentő, hogy Brüsszelben mennyire nem akarnak szembesülni a valósággal, mennyire fájóan az egygondolatúság felé akarják tolni az egész európai kultúrát
- hangsúlyozta az SZFE kuratóriumának elnöke.
Kiemelte, hogy elég megnézni a fesztiválok felhozatalát. Elég megnézni azt, hogy milyen tematikájú filmek és színházi előadások szerepelnek, melyek kapnak díjakat - és egyre kevésbé álcázzák, hogy milyen egyoldalúak a döntések.
Kifogásolta, hogy a delegáció az alternatív színházi világból hívott meg szereplőket a találkozóra, amely a színházi szakma tizedét sem teszi ki, míg a magyar kőszínházi szakmából senki sem vehetett részt az eseményen.
Nyilván zavart volna az ottlétünk, mert a panaszáradat közepén elmondtuk volna azt, hogy sehol a környéken nincs ilyen fejlett színházi struktúra, mint Magyarországon. A MITEM az egyetlen olyan fesztivál Közép- és Nyugat-Európában, ahol a másként gondolkodó emberek is jelen lehetnek. Ahol lehet párbeszédet folytatni, lehet vitatkozni, lehet egymást szembesíteni esetleges hibákkal, tévedésekkel. Vagyis: lehetőség van a kommunikációra. Ez a találkozó számomra azt bizonyítja, hogy már kommunikálni sem akarnak, már a vita lehetőségét sem adják meg
- fogalmazott a kuratóriumi elnök. Hozzátette: "Nem túlzás, amit mondok: egy gittegyletszerűen működő intézményből tettünk egy nagy lépést az egyetemi működés felé, az intézményben a körülmények európai színvonalúak, nemzetközi világsztárok tartottak workshopokat az SZFE-n, amire korábban soha nem volt példa. Szabályszerűség, rendezettség szempontjából olyan előrelépés történt egy sor területen, amelyről nem tudtunk beszélni, és ez nagyon fájó"- mondta Vidnyánszky Attila.
Rátóti Zoltán, az SZFE rektora úgy fogalmazott: kíváncsisággal nem vádolható az idelátogató bizottság. Hangsúlyozta, hogy valójában mégis képviselve volt az SZFE az Európai Parlament Kulturális Bizottságának beszélgetésén, mert meghívták Forgács Pétert is, aki még az előző hónap végén is az SZFE-től vette fel a fizetését, úgy, hogy a FreeSZFE-n tanított. "Vélelmezem, hogy feltették neki a kérdést, hogyan küzdött meg a lelkiismeretével, amikor itt vette fel a fizetését, és közben a FreeSZFE-n oktatott. Persze, miért ne tanítana egy civil szervezetnél is? Nincs ezzel természetesen gond, de azt nem lehet elfogadni, hogy valótlanságokat terjeszt az SZFE-ről."
Rátóti Zoltán hangsúlyozta, hogy egy ennél is fájóbb kérdés aggasztja: miért nem volt a hazai szakmában egyetlen higgadtan gondolkodó ember, aki megkérdezte volna a bizottságot, hogy ez az eljárás így valóban helyes-e?
Ez sokkal jobban elszomorít engem, mint az a tény, hogy az SZFE-t nem hívták meg a beszélgetésre. A helyzet drámai, elképesztően mély árok van a két oldal között a szakmán belül
- mondta.
Azt is hangsúlyozta, hogy megdöbbent, mert az a hír jutott el hozzájuk, hogy a felsőbb évesek kifogásolják, hogy az alsóbb éves hallgatóikat "elzárják" tőlük - vagyis más tantermekben tanulnak, és nem vagy ritkán találkoznak velük. Rátóti Zoltán úgy fogalmazott: új tantermeket, próbatermeket kellett kialakítani, soha nem állt még az egyetem rendelkezésére annyi tanterem, mint amennyi jelenleg az intézmény területén található. A felsőbb éveseket ugyanúgy támogatják, mint az első- és másodéves hallgatókat, ugyanúgy finanszírozzák az utazásaikat, mehetnek fesztiválokra, minden lehetőség adott nekik is. Emellett kitért arra, hogy átlagosan több mint 16-szoros volt a túljelentkezés az intézménybe. A rektor cáfolta, hogy kirekesztőek lennének bárkivel. Mint mondta, mindenkinek lehetőséget adnak, mindenki számára elérhető, európai szintű egyetemet szeretnének létrehozni.
Szarka Gábor kancellár úgy fogalmazott: "A bizottság tevékenysége rávilágított arra, hogyan működik az általunk képviselt értékrenddel kapcsolatos hátrányos megkülönböztetés folyamatosan". Mint mondta, modellváltó egyetemként nem szorulnak a kormány védelmére, és a kormánynak nem is feladata, hogy megvédje az SZFE-t bármilyen fórumon.
A szakmai munkánkkal, fejlesztéseinkkel kell bizonyítanunk, hogy a modellváltás eredményes volt. Ezt sokszorosan megtettük, de jó lett volna, ha egy megfelelő fórumon el tudtuk volna mondani"
- hangsúlyozta. A kancellár szerint ez a helyzet azoknak a hallgatóknak és oktatóknak kellemetlen, akik bizalmat fektettek az egyetembe, végzik a szakmai munkát, de nem tudják a hangjukat hallatni. Ez hátrányos megkülönböztetés – mondta.
Az Origo kérdésére, hogy milyen lépést lehet vagy kell tenni, egyáltalán szükséges-e reagálni, Vidnyánszky Attila azt mondta: a sajtótájékoztató volt az a lépés, amit meg tudtak tenni.
Nem tudunk messzebb nyúlni. A bizottság döntése, hogy kikkel akarnak beszélgetni és kikkel nem. Az ő döntésük, hogy milyen hazug, csúsztatott, torzított végkövetkeztetést akarnak levonni. Mi tehetetlenek vagyunk. Rátóti Zoltán is azt mondta és én is így látom, hogy nem is kell tovább foglalkozni ezzel. Dolgozunk, végezzük a munkánkat, és meggyőződésem, hogy az idő minket igazol majd. Felépítünk egy nagyon komoly intézményt. Jó úton haladunk
- hangsúlyozta.
Arra a kérdésre, hogy a szűnni nem akaró támadások akadályozhatják-e a munkát, úgy fogalmazott, hogy kívülről is, belülről is folyamatosan akadályozni akarják az SZFE vezetőségének munkáját.
Bántják a diákjainkat, próbálják a munkánkat nehezíteni, de komoly elszántság van bennünk, és létrehozunk egy európai szintű egyetemet"
- mondta.
Az Origo kérdésére, miszerint a felsőbb évesek elmennek-e az SZFE programjaira, rendezvényeire, ahol találkozhatnak az alsóbb évesekkel - tehát valóban kíváncsiak-e az első- és másodéves hallgatókra, Vidnyánszky Attila azt mondta: többnyire nem látogatják az SZFE programjait az idősebb hallgatók.
"Nagyon ritka esetben jönnek el, ha pedig ellátogatnak egy-egy rendezvényre, nem a szakmai munka vagy a fiatalabb hallgatók érdeklik őket, hanem tiltakoznak. De ezzel együtt kell élni. Én kuratóriumi elnökként mindig azt hangsúlyozom, hogy a szakmai munkára kell fektetni a hangsúlyt, az energiát. Lépjünk túl ezen a problémán, nem kell ezzel foglalkozni. Most is csak azért tartottuk ezt a sajtótájékoztatót, mert az emberből kikívánkozik a bizottság döbbenetes eljárása. Azt gondolom, hogy az Európai Parlament összes témája kapcsán ez a fajta korlátoltság dominál" - mondta Vidnyánszky Attila.