A projektre a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében nettó 1.723.500.000 forint forrást biztosítottak. Hazai forrásból Magyarország Kormánya további 1.510.499.875 forint összeget nyújtott a kastély felújítására.
Így összesen 3.233.999.875 forintból újult meg Békés megye egyik ikonikus turisztikai látványossága.
A kastélyt ünnepélyes keretek között Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram miniszteri biztosa, Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője, valamint Glázer Tamás, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója adta át.
A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram első ütemében, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. koordinációjában, összesen 60 milliárd forintból 30 műemlék – 18 kastély és 12 vár – újul meg, amelyek nemcsak régi szépségüket nyerik vissza, hanem új funkciókkal is gazdagodnak, hogy adottságaikhoz méltó módon feleljenek meg a mai kor turisztikai igényeinek. A program keretében egyszerre valósul meg az épített örökségi értékek megőrzése és a műemlékek hiteles bemutatása.
A kastély épületét gróf Wenckheim Frigyes és felesége, gróf Wenckheim Krisztina megbízásából Ybl Miklós tervei alapján 1875–79-ben építették fel historizáló, döntően német neoreneszánsz stílusban. A letisztult térszervezés a közösségi életet remekül kiszolgáló tágas, reprezentatív tereket eredményezett. A kastély földszintjén kápolnát, ebédlőt, könyvtárat, női zeneszalont, férfiszalont, dolgozószobát és a gróf, valamint a grófnő hálószobáit helyezték el, az emeleten vendégszobákat alakítottak ki.
A kastély egyik különlegessége a kor legmagasabb technikai színvonalán kiépített gépészete, víz- és gázellátása (világítás) és légfűtési rendszere volt, amely akkoriban igazi ritkaságnak számított.
A kastély építésével párhuzamosan, körülötte többhektáros tájképi park is létesült, amely 1949 óta védett. A déli oldalon a terasz alatt franciakert kapott helyet, középpontjában díszkúttal.
A Wenckheim házaspár hét gyermeket nevelt fel a szabadkígyósi birtokon, mindemellett híres volt kiterjedt társadalmi életéről. Több ezer vendéget fogadtak a kastélyban, amit a fennmaradt kígyósi vendégkönyvük sokezer bejegyzése is bizonyít.
A projekt fő célja a kastély turisztikai célú hasznosítása volt. A rekonstrukció keretében megtörtént az épület földszinti térsorának teljes körű felújítása és restaurálása, valamint kialakításra került egy innovatív, interaktív elemekkel és eszközökkel gazdagított élményalapú kiállítás, amelynek központi témája a grófi pár kiterjedt társadalmi életének a bemutatása lett.
A kastélyban megvalósult fejlesztésnek köszönhetően Szabadkígyós és térsége bekapcsolódik, illetve láthatóbbá válik Magyarország turisztikai kínálatában.
Képes összeállításunkban mutatjuk a felújított kastélyt - kattintson a képre a galériáért!
Megvalósult a főépület teljes külső felújítása és restaurálása, elkészült a pinceszint talajnedvesség elleni szigetelése, valamint a tetőszerkezet komplett cseréje. Továbbá sor került az épület tartószerkezeti megerősítésére is.
A műemlék épületben megtörtént az új gépészeti és elektromos rendszerek kiépítése is. Ehhez szükséges volt a telken belüli közműhálózat kiépítése.
A kastélyt körülölelő több hektáros park is megújult, kihelyezésre kerültek új padok, kerékpártárolók és játszótéri elemek, megtörtént a szökőkút felújítása, amely modern fényelemekkel és vízjátékkal is gazdagodott.
A felújított épületben egy korszerű, interaktív, illetve immerzív kiállítás került kialakításra, amely a „Vendégségben Wenckheiméknél" címet viseli, és amely a 19. század második felének, a historizmus korának főúri életformáját mutatja be. A tematika valódi élményt nyújt, és olyan érzéssel tölti el a látogatót, mintha a Wenckheim család vendégeként járná végig a kastélyt.
Az élményközpontú tárlat a Wenckheim-dinasztia többgenerációs családi történetein, főúri tradícióin is végigkalauzolja az ide érkezőket. A kiállítás személyes hangon megszólaló hősei a kastély hétköznapjait és ünnepeit is elmesélik. Továbbá a kastélyban helyet kapott rendezvényterem, múzeumpedagógiai szoba, a földszinten megnyílt a főúri hangulatot idéző Krisztina-kávézó és a múzeumshop.