Átirat kezdete 238.05.10 03:05:34 (Helyi idő 21:30:15) Rohit Kulkarni: Kis figyelmet kérek. Látom, Naren Bhatia is végzett a desszerttel, így most már biztosan tudom, hogy ideje folytatni a mai este programját. (nevetés) Te komolyan tisztára nyaltad azt a tányért, Naren? Az én Anjalim igencsak örülni fog, hogy hozzájárulása a mai estéhez ekkora sikert aratott. A mi kis falunkba nem sűrűn jut el olyan megbecsült vendég, mint akit ma este van szerencsém bemutatni"
- így indítja John Scalzi a magyarul Vének történetei és más írások címmel megjelent művét, amelyet az Agave adott ki.
Az olasz származású, amerikai John Scalzi díszvendégként kapott meghívást a szeptember 28. és október 1. között megrendezett 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra. A Könyves Magazin beszámolója szerint az RTL Klub bukott és hajnali műsorba száműzött híradós műsorvezetője, Szabados Ágnes ahelyett, hogy szerencséjének tartotta volna bemutatni Scalzit, negyed órán át saját Facebook-csoportjáról locsogott, arról, hogy milyen fontos számára az olvasás, meg olyan, példátlanul eredeti és bölcs gondolatokat fogalmazott meg, hogy az olvasásnak fel kell vennie a harcot a TikTokkal és a Netflix-szel.
Scalzi fent említett művében így vall saját ars poeticájáról:
„A szavak cserben hagynak. Van egy szakadék az elmém és a szavaim között, aközött, amit gondolok és amit mondok. A szakadék nem a szándékban van, hanem a végrehajtásban, a gondolatok folyama és a kimondott szó, a kezdeményezés és a befejezés között. Azt mondom, amit gondolok, de nem mindent mondok el, amit gondolok. Most nem beszélek hozzád. Ezek a szavak nem hagyják el az ajkam, vagy nem lépnek ki az elmémből. Csak magamnak mondom őket, megformálom tökéletesen és hiánytalanul, aztán a polcon hagyom őket, és becsukom magam mögött az ajtót. Talán valamikor mások megtalálják ezeket a szavakat, de most csak felém fordulnak, teljes részletességgel tükrözik vissza a képemet, gólemek ők, akik az élet szavait írják a homlokomra. Ezek a szavak az életem"
Ahogy minden író szavai, az ő szavai is magukért beszélnek, nem kell magyarázni, címkézni, bizonygatni őket.
Ezek olyan erősek, hogy regényei rendre felkerülnek a New York Times bestseller-listájára és hamarosan egy nagy hollywoodi produkcióban is láthatjuk a Vének háborúját.
„John Scalzi (1969-) az egyik legnépszerűbb, ma is élő sci-fi író, az Amerikai Science-fiction és Fantasy Írók Egyesületének 2010-2013 közti elnöke, aki a Vének háborúja-sorozatával vált világszerte ismertté, melynek jogait mostanra több mint harminc országban értékesítették, és a könyvek mindenhol bestsellerekké váltak. A hatkötetes történet után Scalzi több trilógiát, duológiát és önálló regényt is írt - 2023 szeptemberében, a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra érkezik legújabb, Állati gonosz című műve, egy héttel az amerikai megjelenés után" - fogalmaztak a fesztivál rendezői.
Volt olyan év, amelyben többször is díjazták a kalifornai születésű írót.
A leghíresebb díj ezek közül a John W. Campbell-díj, amit 2005-ben vihetett haza. A műfaj legfontosabb elismerése, a Hugo 2013-ban lett az övé, de megnyerte a Locus-díjat és a Dragon-díjat is,
valamint idén kitüntették a legrangosabbnak számító Robert A. Heinlein-életműdíjjal, amit eddig a sci-fi olyan ikonjai kaptak meg, mint Arthur C. Clarke vagy Kim Stanley Robinson.
Idén megkapta a Budapest Nagydíjat is. A regények mellett írt filmkritikákat és dolgozott újságíróként is. Sem a munkája, sem az élete, sem az nem hétköznapi, ahogy sci-fi íróvá vált.
Amikor elhatároztam, hogy regényeket fogok írni, olyan műfajt akartam választani, amelyet olvasóként már ismertem és szerettem. Tehát vagy sci-fit, vagy krimit. Úgy döntöttem, feldobok egy érmét. A fej volt a sci-fi, az írás a krimi. Az érme fejjel felfelé ért földet
- mondta a Dayton Daily Newsnak korábban John Scalzi.
Így történt tehát, hogy a világ gazdagabb lett sok-sok sci-fi történettel, de szegényebb egy nagy krimiíróval.