Vidnyánszky Attila: Talán az Esthajnal egy újjászületés számunkra, egy új indulás kezdete

Vágólapra másolva!
Hatalmas sikert aratott szombaton a Nemzeti Színház legújabb bemutatója, amelyet Vidnyánszky Attila vitt színre, Zsuráfszky Zoltán társrendező-koreográfussal közösen. A premier közönsége könnyezve – nevetve tapsolta meg a büszke cigányfiú és a gyönyörűséges cigánylány történetét: Szarka Tamás autentikus cigányzenére épülő dallamait, a lendületes koreográfiát, a lenyűgöző színpadi látványt és a drámai erejű színészi játékokat.
Vágólapra másolva!

Szeptember 12-én este volt az Esthajnal című előadás ősbemutatója a Nemzeti Színházban. 

Szerintem Magyarország egyik legnagyobb színházi mozdulata volt a mai este

– fogalmazott Szarka Tamás, az Esthajnal című ősbemutató zeneszerzője a tegnapi premier után. 

Talán ez a darab egy újjászületés számunkra, egy új indulás kezdete

– mondta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója.

Az Esthajnal című ősbemutató.
Fotó: Nemzeti Színház

A bemutató előtt a nézőket a Nemzeti Színház Hajóorrában a Fővárosi Nagycirkusz „A csoda a Te kezedben van!” című interaktív, látványos előadása fogadta. 

Az előadásban közreműködtek a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Karaván Színház művészei, olyan neves roma zenészek, mint Babindák Ernő, Szajkó Nándor, Baranyi Zoltán és Mendi Milán, a Fővárosi Nagycirkusz előadóművészei, valamint a Baross Imre Artista- és Előadóművészeti Akadémia növendékei. 

A darab alapvető ősi toposzokat dolgoz fel: születés, halál, szerelem. Hihetetlen az a kohézió, amelyet már az első pillanattól lehetett érezni a próbafolyamat során. Remélem, hogy ez a darab egy nagyon fontos közösségépítés kezdete

– mondta Nyári Oszkár, a Karaván Színház és Művészeti Alapítvány vezetője. 

Az Esthajnal című ősbemutató.
Fotó: Nemzeti Színház

Az előadás társdramaturg-koreográfusa Zs. Vincze Zsuzsa, a díszlet Galambos Péter munkája, a jelmezeket Berzsenyi Krisztina tervezte. A produkciót rendezőasszisztensként Vida Gábor segítette. Az előadást a Nemzeti Színház közönsége váltott szereposztásban tekintheti meg az évad során.

Makszim Gorkij első, 1892-ben nyomtatásban is megjelent elbeszélése, a romantikus hangvételű, tragikus szerelmi történetet elmesélő Makar Csudra a neves orosz író egyik legnépszerűbb prózai műve, amely alapján több feldolgozás is készült. 

A legismertebb ezek közül az 1976-ban kiugró sikerrel bemutatott, Emil Loteanu által rendezett zenés játékfilm,

„A cigánytábor az égbe megy”, amely azóta is a szovjet filmművészet legnézettebb alkotásai közé tartozik. A szerelem és szabadság fájdalmas ellentétének témája régóta foglalkoztatja Szarka Tamást, a Ghymes együttes legendás költő-zeneszerzőjét, aki számos dalt komponált Gorkij elbeszélésének ihletésére. 

Megfogalmazása szerint az általa írt cigányballada „két gyönyörű, erős és büszke emberről szól, akiknek annyira erős a szabadságvágya, hogy nem bírják el a világ legszebb kötelékét, és inkább belehalnak”.

Az Esthajnal című ősbemutató.
Fotó: Nemzeti Színház

Ez a darab végig fog söpörni az országon

– mondta Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ igazgatója tegnap este a premierkoccintáson. Sok sikert kívánt a produkció minden résztvevőjének: művészeknek, alkotóknak és a háttérben dolgozóknak.

Júniusban a Nemzeti Színház Esthajnal című előadásának egyik nyilvános főpróbáján jártunk, itt számoltunk be a látottakról. Arról is írtunk, hogy Szarka Tamás új színpadi művének zenei világa az autentikus cigány népzenében gyökerezik, a nagyszabású produkció látványos vizualitással, lendületes táncokkal és drámai erejű színészi játékkal idézi meg a cigányság folklórját, szenvedélyes lelkületét.

Szeptember 12-én este volt az Esthajnal című előadás ősbemutatója a Nemzeti Színházban. A közönség vastapssal jutalmazta a lenyűgöző színészi játékot.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!