A világsztár Maia Morgernstern osztályvezetésével zsidó színészképzést indít az új Színház- és Filmművészeti Egyetem

Vágólapra másolva!
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
Vágólapra másolva!

Az új specializáció az EMIH kezdeményezésére jön létre azzal a céllal, hogy a Baross utcai Firgun Házban – a tervek szerint 2025-ben – nyíló zsidó színház számára olyan szakképzett színművészeket képezzenek, akik nemcsak a zsidó kultúrát és színházi hagyományokat ismerik behatóan, de héber és jiddis zsargon nyelvismerettel is rendelkeznek. A program különlegessége, hogy héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek rá az érdeklődők. A héber nyelv, valamint a zsidó kultúra oktatását a Milton Friedman Egyetem az alapoktól biztosítja.

Forrás: szinhaz.online

A fenntartó alapítványunk örömmel fogadta az EMIH megkeresését, hiszen a színházművészet gazdagodik akkor, amikor kisebbségi és többségi kultúrák együtt dolgoznak a színpadon. Az SZFE szívesen vesz részt ebben a kezdeményezésben és hisszük, hogy termékeny együttműködés veszi kezdetét a két hazai és a kiválasztott izraeli egyetem között a budapesti játszóhely működésének megalapozása érdekében

– nyilatkozta prof. dr. Sepsi Enikő, az SZFE rektora egy sajtótájékoztató keretében. Az osztályvezetők Maia Morgenstern,  a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész (a specializáció felelőse is) és Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke.

Forrás: szinhaz.online

Maia Morgenstern többek között olyan jelentős nemzetközi produkciókban szerepelt, mint Mel Gibson A passiója, valamint számos magyar filmben is feltűnt, például Mészáros Márta A hetedik szoba és Szász János a Witman fiúk című alkotásaiban. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, hangsúlyozta a zsidóság magyar színjátszásban betöltött szerepét, és arról is beszélt, hogy előkészítő képzés is indul, amit a Nemzeti Színházban tartanak.

Forrás: szinhaz.online

Én tényleg úgy gondolom, a magyar színjátszás nagyon-nagyon sokat köszönhet a zsidóságnak, ezért fontos, hogy a Nemzeti Színház is álljon bele ebbe a történetbe, ezzel is jelezze, hogy van egy folytonosság

– hangsúlyozta az igazgató. Szinetár Miklós a magyar zsidóság színházi kultúrában játszott jelentőségére hívta fel a figyelmet „egy olyan országban, ahol a legnagyobb költőt úgy hívják, hogy Petrovics Sándor, a legnagyobb festő Munkácsy Mihály és a legszebben beszélő színész a Berger néven született Básti Lajos”.

Az EMIH-t vezető dr. Köves Slomó szerint az SZFE új képzése egy újabb lépés a magyarországi zsidó identitás megélésére, ezért nagy reményeket fűznek a terveik szerint jövőre megnyíló Firgun Színházhoz - írja a szinhaz.online.

Forrás: szinhaz.online

A zsidó színházi specializáció három ismeretköri elemből épül fel: az első pillér a zsidó színházművészet elméleti képzése, amely magában foglalja a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását, a második alappillér a héber nyelv oktatása, míg a harmadik elem a gyakorlati képzés, amely során a hallgatók héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7-10. félévben, a magyar nyelvű színészképzést követően. 

A program szerves részét képezi a nemzetközi tapasztalatszerzés: a hallgatóknak a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el a tudásukat. Ez a mobilitási program nemcsak az egyetem többi specializációjának nemzetközi gyakorlatához illeszkedik, de felkészíti a hallgatókat a Firgun Ház által tervezett izraeli vendégszereplésekre is, biztosítva számukra, hogy megszerzett tudásukat később nemzetközi színházi közegben is kamatoztathassák – közölte az SZFE.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy új mérföldkőhöz érkezett a hazai filmes oktatás, átadták a Kovács László Műtermet.

Korábban arról is írtunk, hogy együttműködési megállapodást kötött az SZFE, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház.

Januárban cikket közöltünk arról is, hogy több új képzést indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!