"Magyarországon a parlagfű szezon rendszerint július végén, augusztus legelején kezdődik, ám az időjárástól függően az intenzív pollenszórás időpontja plusz/mínusz két héttel is eltolódhat" - nyilatkozta lapunknak dr. Páldy Anna, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) főigazgató-helyettese. Idén a szezon eltolódott, a pollenkoncentráció megnövekedését az ÁNTSZ munkatársai csak az augusztus 9-ével kezdődő 32. héttől regisztrálták.
"A 32. hétnek a végén Budapesten és a dél-alföldi régióban, ezen belül is a békéscsabai állomásunkon, már igen magas pollenszámot mértünk" - folytatta dr. Páldy Anna. Azóta igen magas pollenkoncentrációról számolnak be már a debreceni, a nyíregyházi mérőállomások, és lassan felzárkózik a kecskeméti régió is. A legmagasabb értékek azonban továbbra is Közép-Magyarországot, azon belül is Budapestet és Békéscsabát jellemzik.
Kiugróan magas pollenszámok
A napi 10 db pollenszem/m3 parlagfű pollen koncentráció csak a különösen érzékeny allergiásoknál vált ki enyhe tüneteket, 10-30 pollenszem/m3 már mindenkinél enyhe tüneteket vált ki, 30 db pollenszem/m3 feletti napi koncentrációnál minden parlagfű allergiásnál erősebb tünetek jelentkeznek. 100 db pollenszem/m3 feletti nagyon magas napi koncentráció esetén pedig már minden parlagfűre érzékeny allergiásnál erős tünetek jelentkeznek. Jelenleg ezt a szintet az ÁNTSZ mérőállomásai már a legtöbb településen kimutatták, sőt, Budapesten már volt olyan nap is, amikor a koncentráció meghaladta a 400 db/m3-t.
2007-ben és 2008-ban egyébként a legmagasabb napi parlagfű pollen koncentrációt Nyíregyházán regisztrálták, 2009-ben a tüdőszanatóriumáról híres Somogy megyei Mosdóson, ahol egyben a megelőző hat év legmagasabb értékét is mérték (1466 db pollenszem/m3).
Szeptember első napjaiban várható a csúcs
Tavaly a csúcsértékeket augusztus 20 és 25 között mérték az országban, idén ez valószínűleg a jövő hétre, szeptember első napjaira tolódik.
"A parlagfű koncentráció szeptemberben még jellemzően igen magas. Egy-egy kisebb esőtől persze átmenetileg néhány órára csökken a pollenszám, tartósabb eső hosszabb javulást is okozhat, de a pollenszórás teljesen megszűnni csak az első fagyokkal fog" - mondta el az OKI főorvosa.
Tanácsok allergiában szenvedőknek
Az első és legfontosabb, hogy aki a parlagfű pollenjére allergiás, ne feledkezzen el a gyógyszeréről, amelyet a legjobb hatás érdekében érdemes már a szezon előtt, július közepétől szedni.
Aki mostanában indul még nyaralni, ne déli irányba, hanem inkább a hegyek: Ausztria vagy a Kárpátok felé vegye az utat - javasolja az OKI főigazgató-helyettese. "Régebben még javasoltuk a horvát tengerpartot is, de ma már a parlagfű oda is lehúzódott. Magyarországról pedig elmondható, hogy az egész ország fertőzött" - tette hozzá dr. Páldy Anna.
Utazás közben ne húzzuk le az autó ablakát, ne engedjük be az utastérbe a polleneket.
Mivel a pollenszórásnak is van időbeli ciklusa, és éjszaka kevésbé intenzív, éjfél és hajnali négy óra között szellőztessük a lakásunkat, és a napi sétát, kirándulást is kora reggelre időzítsük.
Aki teheti, délelőttől kora délutánig, a legerőteljesebb pollenszórás idején, maradjon otthon illetve tartózkodjon zárt térben.
Ne oltsunk tüzet - azaz ne kezdjünk el allergiásként a legnagyobb pollenszórás idején parlagfüvet irtani.
Ne tartózkodjunk a szabadban a talajszinten, itt ugyanis 8-10-szeres a pollenkoncentráció, mint amit a több emeletes épületek tetején felállított mérőállomások regisztrálnak.
A pihentető alvás végett mossunk minden este hajat, hogy párnánkra ne vigyük át a polleneket.