"Ébredéskor fáj mindenem", "úgy kell bejáratni reggel az ízületeimet", "úgy ébredek, mintha összevertek volna". Ha ezek a mondatok nem ismerősek, akkor szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mozgatórendszerünk fitt és egészséges, alvásunk pihentető. Sokan azonban nem így vannak ezzel.
Testünk alvás közben is izommunkát végez
Gyakori kérdés a szakember felé, hogy milyen matracot, párnát érdemes alváshoz választani. Kézenfekvő válasz, hogy olyat, ami a leginkább pihentet bennünket, kényelmes a gerincnek és ellazítja az izomzatot. Csakhogy ezt nem mindig egyszerű megtalálni.
Ébredési fájdalmainkat nem közvetlenül a gerinc csontjainak fájdalma okozza, hanem a gerincet és törzset stabilizáló izomzat fáradtsága. A matrac, a párna, sőt a kedvenc alvó testhelyzet is úgynevezett kényszertartást eredményezhet a gerinc és a törzs, sőt sokszor a végtagok területén is.
A természetellenes helyzettel szemben testünk izommunkával védekezik, amely ha tartósan kellemetlenné válik, agyunk testhelyzet változtatásra "utasítja" izmainkat. A testhelyzet változtatás rövidke ébrenlétet okoz alvás közben. Tartós izommunka és gyakori felébredések egyaránt vezethetnek fáradt ébredéshez és ébredési fájdalmakhoz.
A derékfájósoknak a kemény matrac az optimális
Nem közmondás, de régi bölcsesség, hogy derékfájós ember ne feküdjön puha matracon. Rutinos lumbágósok egy-egy heves fájdalomroham esetén szeretnek megágyazni a földön és kemény felületen pihentetni derekukat. Ennek magyarázata kézenfekvő: puha matracunk, - noha belefekvéskor nagyon kényelmesen, lágyan körülöleli testünket -, testsúlyunk egyenlőtlen megoszlása miatt természetellenes gerincgörbületeket okoz. A keletkezett görbületeket törzsünk izommunkával kényszerül kompenzálni. Természetesen minél nagyobb a testsúly, annál fáradtságosabb munkával sikerült csak a korrekció.
Válassz keményebb, de rugalmas ágybetétet!
De a túlságosan kemény matrac sem igazán jó az alváshoz. Ezek ugyanis testünk egyenetlen kiemelkedései, mint például a mellkas, has és az ülep miatt vezethetnek hasonló gerincgörbületekhez.
Célszerű tehát olyan matracot választani, amely a gerincoszlopot minden alvó testhelyzet mellett a lehető legtermészetesebb görbületi ívekkel támasztja alá. Optimális alátámasztást általában a keményebb, de mégis rugalmas matracok tudnak biztosítani. Ebben a kategóriában a boltokban az igen drágától az olcsóbb kivitelű matracokig igen széles a kínálat, bárki megtalálhatja a kedvére valót. A klasszikusnak mondható rugós ágybetétek is a keményebb, de rugalmas felület elvét követik.
A hason alvónak lapos, a háton alvónak középmagas párna jár
A természetes megtámasztás talán még lényegesebb a nyaki gerinc területén. Egyáltalán nem meglepő, hogy ezt a párnagyártó cégek is felismerték, és ma már különböző típusokat forgalmaznak hason-, háton- és oldalt alvók számára. Általánosságban elmondható, hogy hason alváskor a lapos-, míg háton alváskor a középmagas párnák támasztják alá optimálisan a nyakunkat és a fejünket. Az "anatómiainak" nevezett párnák az oldalt alvóknak ajánlottak. Ez idomul a váll, a nyak és a koponya kiemelkedéseihez, ezáltal szinte teljesen vízszintes (természetes) helyzetben tartja a nyaki gerincszakaszt.
Ártalmas a túl magas párna
Hasonló elvet követnek az ún. "emlékező" párnák is. Ilyen típusú párna vásárlásakor azonban figyelembe kell venni a párna keménységét és az elvárt fejtámasz magasságát is. Előfordulhat ugyanis, hogy a párna tökéletesen működik, csak éppen nem azt a testhelyzetet biztosítja, ami gazdája számára a legtermészetesebb volna.
A fentiekből következik, hogy a túl magas vánkosok, még ha mégoly puhák is, nyaki kényszertatást, a nyak elgémberedését, nyaki panaszokat okoznak, és nemegyszer okai lehetnek az úgynevezett tenziós fejfájásnak is.
Figyeljünk a szoba hőmérsékletére, páratartalmára is!
A matrac és a párna mellett feltétlenül ügyeljünk arra, hogy egyéb módon is tegyük komfortosabbá alvó környezetünket. A túlságosan meleg hőmérséklet, az alacsony páratartalom, vagy a friss, oxigén dús levegő hiánya mind rossz közérzetet eredményezhet ébredéskor. Érdemes ezekre is odafigyelni, mert ha rossz ébredésünknek csak ennyi az oka, akkor a megoldás az új matrac vagy párnavásárlásnál lényegesen olcsóbb is lehet, megúszhatjuk akár egy kis párásítással vagy kiadós szellőztetéssel.
Dr. Terebessy Tamás, ortopéd szakorvos