Áttörés a krónikus vesebetegség kutatásában

Vágólapra másolva!
Húsz, a krónikus vesebetegség hátterében álló gént azonosított egy nemzetközi kutatócsoport. A betegség okainak feltárása forradalmasíthatja a kezelést - idézte a kutatókat a BBC hírportálja.
Vágólapra másolva!

Áttörésként értékelik szakértők a Nature Genetics című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányt.


A krónikus vesebetegség minden tízedik felnőttet érinti. Az állapot progresszíven fejlődik ki, a vese lépésről lépésre veszíti el funkcióit. A tünetek - a boka és a kéz duzzanata, vér megjelenése a vizeletben - sokszor már csak akkor tűnnek fel az embereknek, amikor az állapot előrehaladott. A krónikus vesebetegség kialakulása összefügg a korral, a 65 és 74 év közötti férfiak közül minden ötödiknél, a nők körében minden negyediknél megjelenik.


Leggyakrabban más krónikus állapotok, így a diabétesz vagy a magas vérnyomás okozzák. Ismert azonban, hogy a betegségnek genetikai összetevője is van. A most közzétett kutatásban a betegség hátterében lévő géneket azonosították a szakemberek.


A nemzetközi csoport, amelynek az Edinburghi Egyetem munkatársai is tagjai voltak, közel 70 ezer európai ember génjeit vizsgálta. Találtak 13 gént, melyek a vesefunkciókat befolyásolják, valamint további hetet, melyek befolyásolják a kreatinin termelődését és kiválasztását. Utóbbi molekula az izmok anyagcseréje során keletkező bomlástermék, amelyet a vese szűr ki.


Jim Wilson, az Edinburghi Egyetem genetikusa elmondta, hogy "a munka forradalmasítja a jövőben a vesebetegségek kezelését, ám ez némi időbe telik". A kutató úgy véli, a betegség hátterében lévő biológiai okok megismerése első lépésként kritikusan fontos, ám a klinikai gyakorlatban való felhasználhatósághoz évek kellenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!