Genetikai háttere lehet a D-vitamin hiányának

Vágólapra másolva!
Brit és amerikai tudósok nemrég három genetikai különbséget fedeztek fel, amelyek mind hatással lehetnek a D-vitamin hiány kialakulásának esélyeire. A kutatók szerint a felfedezés segíthet megmagyarázni, hogy egyeseknél miért nem elegendő a napfény és a megfelelő étrend a hiánybetegség megszűntetéséhez.
Vágólapra másolva!

A tudósok közel 34 000 fehér európai önkéntes génjeit vizsgálták meg, és összesen három olyan génvariánst találtak (a koleszterin-szintézisért, D-vitamin metabolizmusért és D-vitamin szállításért felelős géneket), amelyek növelhetik a vitaminhiány kialakulásának valószínűségét.


"Kutatásainkból egyértelműen kiderül, hogy bizonyos gyakori genetikai variánsok milyen nagy szerepet játszanak a D-vitamin koncentrációjának kialakulásában - nyilatkozta Elina Hypponen, a London Egyetem Gyermekegészségügyi Intézetének munkatársa - Bármelyik variáns jelenléte duplájára emeli a D-vitamin hiány kialakulásának valószínűségét."


A szervezet a természetes D-vitamin legnagyobb részét a bőr napfénnyel való érintkezésének melléktermékeiből nyeri. A D-vitamin létfontosságú, hiszen segíti a sejteket a kalcium felvételében és segít megőrizni a csontok egészségét. A D-vitamin ezen kívül védelmet jelent a rákos megbetegedések, az artériás betegségek és a tuberkolózis ellen.


A szervezet normális D-vitamin szintje 30ng/ml. Vitaminhiány esetén ez kevesebb, mint 20 ng/ml. A legújabb felmérések szerint a világ lakosságának több mint fele szenved valamilyen mértékű D-vitamin hiányban. "A napfénykúra és a megfelelő étrend elengedhetetlen a betegség megelőzésében és kezelésében, de sajnos néhányaknak ez sem elég. A mostani kutatás segíthet megmagyarázni ezt a jelenséget, és talán később megoldást is találhatunk a hiánybetegség genetikai eredetének kezelésére" - nyilatkozta Ms. Hypponen.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!