"Maximum 6-8 fok különbség legyen a külső és a belső hőmérséklet között!" - hívja fel a figyelmet a klímák helyes használatának aranyszabályára Nagy Sándor József, az LG Electronics Magyar Kft. Légkondicionáló üzletágának magyarországi értékesítési vezetője. "Fokozatosan kell lehűteni vagy felmelegíteni a szervezetünket." - mondta dr. Koczor Andrea, háziorvos, a LifeNetwork szakértője. Ha hirtelen lépünk ki a melegbe, szédülés és émelygés jelentkezhet, ez komolyan megterheli a szervezetet. Ha a kinti hőségből lépünk a 20 fokosra hűtött szobába, akkor megfázással és tüdőgyulladással kalkulálhatunk.
Szellőztetni a klíma mellett is kell
Fontos tudni, hogy a légkondicionálók nem friss levegőt juttatnak a szobába, hanem a benti levegőt hűtik le (vagy éppen melegítik), és keringetik. Ezért nagyon fontos a klimatizált helyiség rendszeres szellőztetése is. Érdemesebb a hűvösebb, éjszakai vagy hajnali órákban felfrissíteni a levegőt, de ha ez kevés, akkor napközben is nyiss ablakot. Ha többen dolgoztok a szobában, akkor hamar elfogyhat az oxigén, ami fejfájást, bágyadtságot okozhat. A legtöbb klíma működési elvéből következően szárítja is a levegőt, amit leginkább a szemed és a torkod kiszáradásán érezhetsz. "A nyálkahártyák kiszáradása irritáló, könnyen gyulladáshoz, fertőzéshez vezethet." - figyelmeztet a háziorvos.
"Már a berendezések felszerelésekor ügyelni kell arra, hogy a készülékből kiáramló hideg levegő ne közvetlenül érjen minket!" - mondta az LG szakembere. A gyerekek még nem mérik fel a direkt érkező hideg levegő veszélyét, az idősek pedig könnyen elszundikálhatnak a "klíma alatt", ami hamar megfázáshoz vezethet. Úgy kell megtervezni a készülékek elhelyezését, hogy a légáram fő iránya olyan helyre menjen, ahol keveset tartózkodunk. Nem szabad a hideg levegőt éjszaka az ágyra, napközben az íróasztalra irányítani. "A légmozgás közvetlenül hat a szervezetünkre, a megfázás mellett tüdőgyulladás, és kellemetlen izom- és ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek." - említette a doktornő.
Elengedhetetlen a rendszeres karbantartás
Mind a szobai, mind az autóba szerelt légkondicionálókra igaz, hogy figyelmet kell fordítani a rendszeres karbantartásra. "Az LG készülékeinél a garancia feltétele, hogy a készüléket a megfelelő képesítéssel rendelkező szakember ellenőrizte, kitisztította." - említette Nagy Sándor József. A karbantartás során a szerelő ellenőrzi a hűtőközeg megfelelő nyomását, a készülék helyes működését és kitisztítja a berendezés szűrőrendszerét. Ha ez a tisztítás elmarad, a beltéri egységben megmarad a por, ami a szűrő telítődésével visszakerülhet a légtérbe, fokozva az allergiás tünetek kockázatát. A por mellett baktériumok, gombák is megragadhatnak az elhasználódott szűrőben, ami komoly fertőzésveszéllyel jár. A légkondicionálók rendszeres karbantartásának periódusáról a használati útmutató tájékoztat, ennek betartása nem csak egészségünk és a garancia miatt fontos, de megnöveli a berendezés élettartamát is.
Öt tipp a helyes klímahasználathoz