Fülesdi Béla egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) elnökhelyettese elmondta: a gammasebészeti központ új perspektívát nyitott az agysebészetben: egyrészt lerövidíti a kezelési időt, másrészt új életminőséget jelent a betegeknek.
Bognár László professzor hozzátette: a sugársebészeti eljárás nagy előnye, hogy azzal olyan agyi áttétek és elváltozások is orvosolhatók, amelyek hagyományos idegsebészeti beavatkozással nem érhetők el.
A gammasebészeti központ három évvel ezelőtti indításakor azt tervezték, hogy évente 200 beavatkozást végeznek. Ezt sikerült 300 fölé emelni, így már ezernél több műtétet végeztek a gammakéssel - magyarázta a professzor. Az MTI érdeklődésére hozzátette: évi 600 beteget tudnának a teljes kapacitást kihasználva ellátni, ennek "az egészségpolitika szab határt".
A gammakés nagy hatékonysággal alkalmazható az agyi áttéteknél, ugyanis a berendezéssel az agy legrejtettebb zugában lévő daganatot is el lehet érni - mondta Bognár László. A beteget a vizsgáló orvosa küldi konzultációra a gamma sugársebészeti centrumba. Olyan programozással történik a betegek előkészítése, hogy gyakorlatilag nincs várólista - tette hozzá az agysebész.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere példaértékűnek nevezte azt az együttműködést, amelynek eredményeként három éve létrejött az országban egyedüli gammasugár-sebészeti központ. Emlékeztetett rá: Debrecen önkormányzata - a vagyonkezelő holdingon keresztül - kétharmad részben tulajdonosa a gammacentrumot az egyetem területén működtető Brain-X Kft.-nek.