A grépfrút keserű ízét adó naringenin nevű antioxidáns ugyanazt a pozitív hatást képes kifejteni, mint a jelenleg a 2-es típusú diabétesz kezelésére használt két különböző gyógyszer.
Cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a szervezet nem képes a vércukorszint szabályozásához elegendő mennyiségű inzulin hormont előállítani. A naringenin a szervezet inzulinérzékenységét fokozza, ráadásul segít a betegeknek az egészséges testsúly megőrzésében is, ami lényeges része a cukorbetegség kezelésének. Étkezések után a vércukrokkal telítődik, melynek hatására a máj zsírsavakat, azaz lipideket állít elő hosszú távú raktározásra. A hízás különféle betegségek veszélyének teszi ki a cukorbetegeket, és csökkenti az inzulin hatékonyságát.
A kutatók rájöttek, hogy a naringenin hatására a máj raktározás helyett elégeti a zsírokat. Az antioxidáns hatása a Fenofibrate és a Rosiglitazone lipidcsökkentő gyógyszerekéhez hasonlít, melyeket a 2-es típusú diabétesz kezelésében használnak.
A kutatásban részt vevő Dr. Martin Yarmush Remarka szerint a máj ilyenkor úgy viselkedik, mint koplaláskor, vagyis a szénhidrátok helyett a zsírsavakat bontja le. A tanulmány szerzője, Yaakov Nahmias, a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatója úgy véli, a naringenin figyelemreméltó kezelés lehet a cukorbetegség ellen. A PLoS One szaklapban a következőket írta: "A gyógyszeripar már régóta keresi a naringeninhez hasonló vegyületeket, de kifejlesztésüket a biztonsági megfontolások hátráltatják."
Dr. Iain Frame, a Diabetes UK szervezet munkatársa ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy bár az eredmény valóban jelentős előrelépésnek számít a területen, nem szabad azt hinnünk, hogy a nagy mennyiségű grépfrút fogyasztása önmagában csodaszerként fog működni.