A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

A fehér zsír hizlal, a barna zsírszövet karcsúsít

Vágólapra másolva!
A fehér zsírsejtek fölhalmozódnak a testben, és ettől kövérek leszünk, a barna zsírszövet ellenben elégeti az energiát.
Vágólapra másolva!

A testünkben lévő fehér zsírban tárolódik az energia, és onnan nehezen lehet felszabadítani. A gyermekek és a téli álmot alvó állatok testében viszont sok barna, kalóriát égető zsírszövet is van - ez viszont a felnőtt emberek szervezetéből eltűnik. A legújabb kutatások szerint a folyamat talán visszafordítható.


A kutatók már régen fölfigyeltek arra, hogy külső hatások befolyásolhatják a barna zsírsejtek megjelenését. Ha rágcsálókat hideg körülmények között tartanak, a fehér zsírszövetben szigetek formájában barna zsírsejtek is kinőnek. Stephan Herzig és nemzetközi munkacsoportja ennek a megfigyelésnek a magyarázatát kereste.


Észrevették, hogy ha egereket hidegben tartanak, a testükben lévő fehér zsírban fokozódik a COX-2, a gyulladásos folyamatban alapvető szerepet játszó enzim tevékenysége. (Az enzimet a múlt század nyolcvanas éveiben fedezték fel: a legtöbbet használt fájdalomcsillapítók ezt az enzimet gátolják.)


A német és svájci kutatók vizsgálatai azt bizonyították, hogy a COX-2 és a gyulladást előidéző hormonok kulcsszerepet játszanak a barna zsírszövet keletkezésében, és ezáltal a testsúly szabályozásában. Azzal párhuzamosan, hogy a fehér zsírban fokozottan termelődik a COX-2 enzim, egy olyan fehérjéből is több lesz, amely a zsírsejteket elégeti, és hőt termel. A bonyolult biokémiai folyamatot vizsgálva a munkacsoport azt találta, hogy a fehér zsírban az enzim kiiktatásának következményeként hideg hatására elmarad a barna zsírsejtek megjelenése.


A zsírcsere a jövő?


A jelenséget sikerült megfordítani is: fehér zsírszövetben kialakultak barna zsírsejtszigetek hideghatás nélkül is, ha molekuláris biológiai módszert alkalmaztak. Ezeknek a kísérleti állatoknak a testsúlya 20 százalékkal kisebb maradt, mint kezeletlen társaiké. Akkor sem híztak, ha kalóriadús étrendre fogták őket.


A munkacsoport azt reméli, hogy a kövér emberekből kivett fehér zsír laboratóriumi körülmények között barna zsírrá alakítható át, és visszajuttatva a páciens szervezetébe fokozhatja az anyagcserét. Öt deka barna zsírszövet egy év alatt 20 kiló fogyást eredményezne.


A Science folyóirat szerint a sejtkutatók legújabb vizsgálatai izgalmas lehetőséget kínálhatnak a fogyókúrázóknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!