A gének erősen befolyásolják dohányzási szokásainkat

Vágólapra másolva!
A dohányzás elkezdését és a függővé válást jelentős mértékben befolyásolják a gének is - közölték izlandi kutatók.
Vágólapra másolva!

A Nature Genetics című genetikai szakfolyóiratban megjelentetett másik két tanulmány is hasonló következtetésre jutott, miután 140 ezer dohányzó és nemdohányzó ember genomját megvizsgálták. A kutatók a 11-es kromoszómán találtak egy olyan génváltozatot, amely szoros összefüggést mutatott a dohányzás elkezdésével, és egy másikat a 9-es kromoszómán, amely a dohányzásról való leszokással volt kapcsolatban.


A 8-as és a 19-es kromoszómán található bizonyos génváltozattal élő emberek pedig nagyobb eséllyel szívtak több cigarettát, mint azok, akik nem hordozták ezeket a génváltozatokat, valamint 10 százalékkal nagyobb volt náluk a tüdőrák kockázata is.


A mostani megállapítások kibővítik a nikotinfüggőséggel már korábban kapcsolatba hozott gének körét. Együttesen olyan diagnosztikai eszköz kifejlesztését tehetik lehetővé, amellyel egykor megállapíthatják majd, hogy kinél van emelt kockázata a dohányzástól való függőség kialakulásának.


A dohányzás mindenki egészségére ártalmas, ám egyesek számára az átlagosnál rosszabb - hangsúlyozta Kari Stefansson, az izlandi kutatócsoport vezetője. Hozzátette, hogy egyelőre nem ismerik az anyagcsere-útvonalakat, amelyek segítségével ezek a gének hozzájárulnak a kockázathoz.


A tüdőrák és a dohányzás közötti kapcsolat több mint fél évszázada ismert, ám a tudósok a mai napig nem ismerik annak pontos okát, hogy az emberek között miért tapasztalható olyan nagy különbség azon a téren, hogy mennyire könnyen szoknak rá a cigarettára, mennyit dohányoznak, milyen nehézséget jelent számukra a leszokás, illetve milyen mértékben esendőek e kórral szemben.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!