Gyógyszer, amely segíthet a tanulásban

Vágólapra másolva!
Mindenkinek, akinek valaha egy fontos vizsgán kellett helytállnia vagy valamit határidőre kellett leadnia, megfordult már az agyában, hogy bárcsak létezne egy olyan varázstabletta, amelyet bevéve okosabbak lehetnénk. Egy új kutatás szerint ez talán hamarosan lehetséges lesz.
Vágólapra másolva!

A Marylandi Egyetem tudósai összefüggésbe hozták az agyban termelődő egyik vegyületet, a kinurénsavat a megismeréssel, ezzel megnyitották az ajtót egy olyan gyógyszer kifejlesztése előtt, amely az egészséges embereknek is segíthet a tanulásban - továbbá olyan betegségek esetén is hasznos lehet, mint például az Alzheimer-kór.


"Aki dolgozik, azért venné be a tablettát, hogy keményebben tudjon dolgozni, a diákokat pedig azért érdekelné a dolog, mert ők már használnak amfetaminszerű hatással bíró szereket a tanulás segítésére" - mondta el Robert Schwarcz, az egyetem orvosi karának pszichiáter, gyermekgyógyász és farmakológus professzora. Számos más kutatás folyik szerte a világban, amelyek azt vizsgálják, hogyan hatnak az agyműködésre például a vitaminok, az ösztrogén, a gyógynövények és a vörösbor. Az Alzheimer-kórosok részére pedig sokféle gyógyszert próbáltak ki, amelyek javítják a memóriát, azonban nem minden szer válik be mindenkinél.


Egereknél már működik


A professzor és munkatársai már több mint egy évtizede kutatják az összefüggést és kimutatták, hogy azoknál a genetikailag módosított egereknél, amelyeknél a kinurénsav-termelés 70 százalékkal csökkent, jelentősen javultak a kognitív funkciók: hatékonyabban voltak képesek felfedezni és felismerni dolgokat, felidézni a kellemetlen eseményeket és megtalálni a labirintusból kivezető utat.


Emberben a kinurénsav a triptofánt tartalmazó ételek, például pulyka fogyasztása után termelődik. A triptofán egy eszenciális aminosav, nélkülözhetetlen az egészséges alvás és a stabil hangulat szempontjából fontos szerotonin termelődéséhez. Abnormálisan magas kinurénsav-szint mérhető egyes agyi rendellenességek, például skizofrénia, Alzheimer-kór vagy Huntington-betegség esetén, mely hozzájárulhat a kognitív problémákhoz. Az öregedés során is egyre több termelődik belőle, valószínűleg ez a felelős azokért a "szenilis pillanatokért", amikor képtelenek vagyunk felidézni egy-egy dolgot.


A kinurénsav gátolja a tanulásért és memóriáért felelős agyi receptorok működését. A tudósok azt vizsgálták, hogyan csökkenthetnék a kinurénsav mennyiségét anélkül, hogy beleavatkoznának a szerotonin és a dopamin anyagcseréjébe. Kimutatták, hogy a szerotonint az agysejtek, míg a kinurénsavat a gliasejtek termelik. Utóbbiakról sokáig azt gondolták, hogy kizárólag védő és támasztó szerepet töltenek be. Schwarcz és munkatársai egy olyan vegyületet keresnek, amely gátolja a kinurénsav termelődését, azonban egyáltalán nem biztos, hogy a patkányokban hatásos szer emberben is hatékonynak bizonyul.


Betegek életminősége javulhat


Az egészséges emberek koncentrációjuk javításának érdekében jelenleg az amfetaminokhoz és gyakrabban a koffeint és más stimulánsokat tartalmazó szerekhez fordulnak, amelyek bár serkentik a központi idegrendszert, súlyos függőséget okozhatnak és károsíthatják a szívet. Emellett a szakemberek úgy vélik, ha valaki ezek segítségével tanul, akkor is használnia kell a szert, ha elő kell hívnia az információkat például vizsga során.


A szakértők szerint a kinurénsav termelődését gátló gyógyszerekből főként a skizofrén páciensek profitálhatnak, mivel az ő állapotuk az Alzheimer-kórosokkal szemben nem romlik. Míg utóbbiaknál csak korán adva lenne hatásos a szer, a skizofrének bármikor kaphatnák azt, időben elkezdve a betegek például befejezhetnék tanulmányaikat és elhelyezkedhetnének.


Gondot jelenthetnek azonban az etikai vonatkozások: ki használhatja a szert és mikor? Ez a probléma hasonló lenne a sportolók doppingolásához. "A társadalom számára kihívást jelent a gyógyszer használatának bölcs korlátozása" - véli dr. William T. Carpenter, a Marylandi Pszichiátriai Kutatóközpont igazgatója. "Másfelől égető szükségünk lenne olyan gyógyszerekre, amelyek javítják a kognitív képességeket, mivel a társadalom öregedésével egyre többen érnek a kritikus életkorba."


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!