A baktérium az elhullott állatok tetemében, vagy a lenyúzott bőrökön hónapokig fertőzőképes maradhat. A fertőzés részben a beteg állat testnedveivel, részben vérszívó rovarok - mint a kullancs, szúnyog, vagy bolha - közvetítésével terjed. Embereknél jellemző tünet a sérülés (seb, kullancscsípés) körüli fekélyképződés, majd a közeli nyirokcsomók gyulladása és a láz.
A macskák legtöbbször nyáron kapják el ezt a betegséget, de tavasszal is előfordul. A leggyakoribb módja a macskák megbetegedésének, ha fertőzött állatot esznek vagy megcsípi őket egy kullancs, amely hordozza a baktériumot. A tünetek közé tartozik a levertség, étvágytalanság, láz. A betegség ellen sajnos nincs oltás - mondta Brad DeBey, a Kansas Állami Egyetem egyetemi docense.
"Bár legbiztonságosabb az lenne, ha egyáltalán nem engednék ki a macskát a házból, de természetesen ez nem mindig megoldható. Azoknak, akik nem akarják bezárni kedvencüket, a kullancsok elleni védekezés ajánlott"- mondta DeBey, az egyetem sajtóközleményében.
Fűnyíró-betegség
DeBey arra is felhívta a figyelmet, hogy az emberek érintkezhetnek a baktériummal fűnyírás közben is. Miután a Massachusetts-i Martha's Vineyard szigetén tömeges tularémia megbetegedést diagnosztizáltak, kiderült, hogy sokan fűnyírás közben kapták el a betegséget úgy, hogy egy állattetemen haladnak át a fűnyíróval: ezért lett a neve "fűnyíró tularémia".