A kontrollcsoporthoz képest azok a dolgozók, akik rendszeresen kézfertőtlenítő szert használtak, lényegesen ritkábban szenvedtek hasmenéstől, láztól, köhögéstől vagy megfázástól. A két csoport között csupán az influenza tekintetében nem mutatkozott lényeges eltérés.
A higiéniakutatók egy éven át látták el fertőtlenítőszerrel a greifswaldi egyetem és a városi közigazgatás hivatalait. A tanulmányban összesen 129 dolgozó adatait használták fel. A dolgozók fele - 65 fő - a szokásos szappant használta, a többieket viszont felkérték, hogy minden munkanapon legalább öt alkalommal - az ügyfelekkel való kapcsolatot követően, a mellékhelyiség használata után és étkezés előtt mindenképpen - fertőtlenítsék a kezüket - mondta el a vizsgálatról Axel Kramer, a higiéniai és környezeti orvostudományi intézet munkatársa, a tanulmány vezetője.
A kísérleti csoportnál a rendszeres fertőtlenítés hatására a megfázásos megbetegedések veszélye egyharmadára, a köhögés és hasmenés kialakulásának veszélye pedig a felére csökkent.
A fertőtlenítőszerek használatának a betegállomány alakulására is nagy hatása volt, elsősorban a hasmenéses megbetegedések esetében: kilencven százalékkal csökkent a kockázata, hogy emiatt a betegség miatt kell a dolgozónak betegszabadságra mennie. Megfázás, köhögés és láz tüneteivel is kevesebben vonultak betegállományba.
Kramer ennek alapján úgy véli, ajánlott a kézfertőtlenítést a napi higiénia részévé tenni a nagyobb ügyfélforgalmat lebonyolító hivatalokban. "Problémamentesen vezethető be ez a hatékony és olcsó eljárás, amely a munkahelyeken hozzájárul az egészség javításához. Mindenekelőtt a szupermarketekben dolgozó pénztárosoknak lenne célravezető bevezetni a kézfertőtlenítést" - mondta el a kutató.