Állattól származó vírus állhat a krónikus fáradtság szindróma hátterében

Vágólapra másolva!
Egy egereknél előforduló víruscsaládot fedeztek fel amerikai kutatók krónikus fáradtság szindrómával élő embereknél, ami újabb kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy vírusfertőzés okozhatja-e a titokzatos és összetett kórképet.
Vágólapra másolva!

Mint Harvey Alter vezető szerző, az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézeteinek (NIH) munkatársa hangsúlyozta, a hétfőn közzétett tanulmány nem bizonyítja, hogy e vírusok bármelyikének jelenléte az emberben ártalmat okozna. Megerősíti azonban azt a korábbi gyanút, hogy vírusfertőzés állhat a krónikus fáradtság szindróma hátterében. A valódi összefüggés feltárására már folynak amerikai kormányzati kutatások - tette hozzá.


Az úgynevezett egérleukémia-vírust - amely rákot okoz az egereknél - a tesztelt krónikus fáradtsággal élő emberek 86 százalékának vérmintájában találták meg, míg az egészséges véradók kevesebb mint 7 százalékánál mutatták ki a NIH és az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság (FDA) kutatói. Az előbbi csoportba 37 páciens, míg az utóbbiba 44 véradó tartozott a vizsgálatban.


Súlyos fáradtság több mint félévig


Egy korábbi, 2009 őszén közzétett tanulmányban nevadai kutatók jelentették be, hogy az XMRV jelű egérleukémia-vírust találták meg 101 krónikus fáradtsággal élő páciens kétharmadának vérében. Későbbi kutatások azonban az XMRV és a szindróma közti kapcsolatot nem erősítették meg.


A krónikus fáradtsággal már több vírust összefüggésbe hoztak az elmúlt években, ám a mintegy 1 millió amerikait érintő titokzatos kórkép okára eddig nem találtak magyarázatot. A krónikus fáradtság szindróma hosszan, legalább hat hónapig fennálló súlyos fáradtságot jelent, amely korlátozza napi tevékenységében, életvitelében a pácienst.


A tanulmány az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben jelent meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!