1. Lapos, kopott fogak
Ha ezekhez a tünetekhez fejfájás is társul, valószínűleg álmodban csikorgatod a fogadat, csak lehet, hogy nem tudsz róla. Az ilyesmit általában a stressz okozza, amit így próbál feldolgozni a szervezet. Súlyos esetben azonban nem csak álkapocs- és fejfájást okozhat, hanem a görcsös fájdalom egészen a tarkóig, nyakig is kisugározhat.
2. Repedezett, "átlátszó" fogak
Többnyire idősebb korban fordul elő, de sosem normális jelenség. A fogzománc általában a savas ételektől kopik, azonban a reflux is károsíthatja a fogzománcot. Ilyenkor ugyanis a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és a fogakat is tönkreteheti. Egyéb tünet lehet még a szájszárasság és a gyomorégés is.
3. Állandó sebek a szájüregben
Mindenkivel előfordul, hogy néha véletlenül elharapja az ínyét, vagy a nyelvét, vagy esetleg idegességében rágja a száját. Ha azonban a seb egy héten belül sem gyógyul be, és továbbra is vöröses színű, forduljunk orvoshoz, mert a be nem gyógyuló sebek a rák jelei is lehetnek.
4. Duzzadt íny
Ha azt látod, hogy a fogaidra gyakorlatilag elkezdett ránőni az ínyed, és közben szívgyógyszereket is szedsz, valószínűleg nem a megfelelő mennyiséget szeded. Elsősorban a szívgyógyszerek, de más, immunrendszerre is ható gyógyszerek okozhatnak ilyen tüneteket, amit a nem megfelelő adagolás okoz.
5. Szájszárazság
A szájszárazságot sok minden előidézheti, a dehidratáltságtól az allergián át a dohányzásig. Sőt, nagyon sok gyógyszer mellékhatása is lehet. Ugyanakkor, ha már minden egyéb lehetőséget kizártunk, gondolnunk kell a cukorbetegségre és a Sjögren-szindrómára (egy autoimmun betegségre) is.
6. Fehér hártyás elváltozás a száj belső részén
Valószínűleg ez az utolsó látvány, amire fogmosás közben számítunk. Ezek a fehér kis hártyás, kiütéses elváltozások egy gyulladásos betegségre, a Lichen planus-ra utalnak. Ennek az autoimmun betegségnek magyar neve nincs, de a legjobban az övsömörre hasonlít. Többnyire a nyálkahártyákon fordul elő, 30-70 százalékban először a szájüregben, majd a genitáliákon is megjelenik. A tüneteket enyhíteni lehet, de igazán hatásos kezelése még nem ismert. Ha el is tűnik, évek múlva újra megjelenhet.
7. Kérges fogsor
Sokan nem gondolnák, de az időskori tüdőgyulladás és a műfogsor viselése között lehet összefüggés. Ha időskorban például a szociális otthonokban az ápolók nem tisztítják meg rendesen a fogsort, arról törmelékdarabokat lélegezhetnek be az idősek, az így belélegzett törmelék pedig aspirációs tüdőgyulladást okozhat.