Mit látnak a gyerekek a felhőkben?

Vágólapra másolva!
Egy brit tudós nemrég végzett kutatása megtalálta az okát annak, hogy a gyerekek miért látnak bele különböző alakzatokat a felhőkbe. A felnőttekre jellemző tárgyészlelés ugyanis csak 13 éves kor körül alakul ki.
Vágólapra másolva!

Míg a felnőttek agya képes felfogni, hogy a fény felülről jön, miközben meg kell állapítaniuk egy árnyékolt alakzatról, hogy konvex vagy konkáv, addig a gyerekeknek tanulniuk kell ezt a képességet - derült ki a New Scientist cikkéből.

Jim Stone a Sheffieldi Egyetemről 4-10 éves gyerekeknek mutatott dombornyomású képeket, mint például négyzeteket és árnyékolt ábrákat, például lábnyomokat. A 171 gyerek mindegyikének 10-10 képet mutattak, és meg kellett mondaniuk, hogy domború vagy homorú tárgyat látnak. A "helyes" válasz azt feltételezte, hogy a tárgyat felülről világították meg.

A gyerekek teljesítménye az életkoruktól függött, évenként 0,43 ponttal nőtt. Ha a más életkorú gyerekek is hasonló ütemben fejlődnek, Stone előrejelzései szerint a kicsik már 21 hónapos korukra tudják, hogy a fény felülről jön. A vizuális észlelésnek ez a szempontja azonban csak 13 éves korra fejlődik ki teljes mértékben. "A gyerekek tényleg máshogy látják a világot, mint a felnőttek, minthogy az érzékelésük sokkal ingatagabbnak tűnik." - mondta Stone. "Nem csoda, hogy folyton kutyát és medvét látnak a felhőkben."


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!