A szklerózis multiplex tünetei igen változatosak és kiszámíthatatlanok, hiszen majdnem minden betegnél máshogy jelennek meg. Ötből egy szklerózis multiplexes beteg a kór jóindulatú változatát kapja meg, ami csak enyhe rohamokkal jár, bénulással azonban nem.
Másik 15 százalék azonban progresszív MS-ben szenved: ezeknek a betegeknek az állapota idővel jelentősen romlik.
A tünetek általában rohamszerűen jelentkeznek és múlnak el. A betegség leggyakrabban bizonyos idegi funkciók romlásával kezdődik, például a szem optikai idegeinek rendellenességével. A leggyakoribb tünetek tehát:
- homályos vagy kettőslátás
- zsibbadás és szúró érzés a test bármely részén
- fáradtság
- időleges vakság
- kimerültség és szédülés
- érzékcsalódás
- végtaggyengeség, végtagfájdalom
- inkontinencia
- székrekedés
- kognitív zavarok.
Később koordinációs és beszédközponti zavarok is kialakulhatnak, és a krónikus depresszió sem ritka.
A betegség okai
Bár az MS nem eredendően genetikai betegség, egyes gének jelenléte növeli a kialakulásának valószínűségét. A legújabb kutatások szerint egyes vírusos fertőzések is növelhetik a kialakulási esélyeket.
A szklerózis multiplex a szervezet autoimmun reakciója miatt alakul ki, vagyis a testünk saját magát támadja meg. A betegség az idegeket körülvevő és védő hüvelytokok krónikus gyulladásával jár, ami lassan tönkreteszi az idegszintű kommunikációt.
A gyógyulási esélyek
Mivel a betegség kialakulásának oka ismeretlen, ezért az orvostudomány mostani állása szerint a betegség nem megelőzhető, és gyógymódja sem ismert. A kezelés általában a fájdalom és a görcsök enyhítésére szorítkozik. Ezen kívül alkalmaznak még immunszupresszáns szereket is az immunválaszok csökkentésére.