A Deutsche Parkinson nemzetközi kimutatása szerint a 40 évnél fiatalabbak között 10 százalék körüli a betegség előfordulása. Az 50-64 éves korosztályban 67 százalékos ez az arány. A 71 évnél idősebbeknél csaknem 28 százalék a betegség kialakulásának a gyakorisága. Érdekes, hogy a nemzetközi felmérés szerint a 40-49 éves és a 65-70 éves korosztályban szinte egyáltalán nem diagnosztizálták a betegséget. A tudomány számára újabb kihívás, hogy megállítsák a csaknem 13 millió "parkinsonos" beteg lassú leépülését.
Könnyen felismerhető tünetek
"Jellemző a betegségre, hogy elszegényednek az együttes mozgások, a beteg nehezen fordul, csoszogva lép és elesik a szőnyegben, mert beakad a lába..." - foglalja össze Dr. Nagy Zoltán neurológus a LIFE magazinnak adott nyilatkozatában. A betegség kialakulása és lefolyása azonban egyénenként változó. Volt olyan páciens, aki először kézfájdalomról számolt be, de azt hitte, hogy tornázás közben megerőltette magát. Egy másik betegnél remegés lépett föl, amit a stressznek tulajdonított. Az orvosi vizsgálatok végül mindegyiküknél Parkinson-kórt diagnosztizáltak. Más tünetek észlelése esetén is érdemes orvoshoz fordulni.
A betegség négy legjellemzőbb tünete viszonylag könnyen felismerhető, azonban a pontos diagnózis csak szövettani vizsgálat elvégzését követően állítható fel. Árulkodó lehet a végtagokon vagy az arcon jelentkező nyugalmi remegés (tremor), az izmok merevsége (rigiditás), a mozgások meglassulása (bradykinesia) és az egyensúlyzavar észlelése. Érdemes azonnal orvoshoz fordulni a felsorolt tünetek megjelenésekor, mert előfordulhat az is, hogy más betegségek okoznak hasonló változásokat. Ezt a jelenséget parkinsonismusnak nevezték el.
Lelkileg jobban megvisel
A kór gyakran lelki és depressziós tünetekkel is együtt jár. A legnagyobb problémát többnyire a mentális vívódás okozza, amikor a páciens tudja, hogy képes lenne megtenni egy mozdulatot, de hiába próbálkozik, a teste nem engedelmeskedik. Az orvostudomány jelenleg nem ismeri a Parkinson-kór kialakulásának pontos okát.
"Ez egy olyan neuro-degeneratív betegség, amely során bizonyos idegi átvivő anyagokat termelő sejtek pusztulni kezdenek, azonban a kiváltó okot még nem tudjuk." - magyarázza Dr. Nagy Zoltán. Az agy központjában a mozgásokat is irányító úgynevezett bazális gangrinok folyamatos és megállíthatatlan pusztulása zajlik, illetve csökken a fő ingerületátvivő anyag, a dopamin termelése is. Ez azért jelent problémát, mert ez közvetíti a mozgást leíró információkat a testnek, vagyis maga a mozgásirányító központ is pusztul és egyre kevesebb információ jut el a rendeltetési helyére. Ráadásul ez az önpusztító folyamat feltartóztathatatlan.
Fontos a pontos gyógyszeradagolás
A dopamint stimuláló gyógyszerekkel és mélyreható agyi stimulációval kezelhetőek a tüntetek, viszont ennél a betegségnél különösen fontos, hogy a terápiát előírás szerint alkalmazzák.
"Ha túlzott gyógyszermennyiséggel igyekszünk tünetmentessé tenni a beteget, akkor felgyorsulhat a sejtpusztulás, ezért célszerű a már bevált "low and slow" módszert alkalmazni, vagyis lassan adagolni és alacsony szinten tartani a gyógyszermennyiséget" - mondja a neurológus.
Tiszteletbeli doktorrá avatták a "Parkinson nagykövetét"
A Parkinson-kór világnapja előtt néhány héttel tiszteletbeli doktorrá avatták Michael J. Fox amerikai színészt, akiről köztudott, hogy Parkinson-kórban szenved. A filmcsillag eddig közel kétszázmillió dollárral támogatta a betegség kezelését segítő gyógyszerek kifejlesztését. A szomorú hír mégis az, hogy a kór az orvostudomány jelenlegi állása szerint még mindig nem gyógyítható.