Több mint 3600, 70 évnél idősebb ausztrál férfi adatainak vizsgálatával a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kutatói arra bukkantak, hogy az átlagosnál alacsonyabb tesztoszteron-szinttel rendelkező idős urak esetében az időskori elgyengülés, gyengeség és törékenység sokkal nagyobb arányban jelentkezik, mint azoknál a társaiknál, akiknél a hormonszint az átlagos értéknek megfelel.
A Journal of Endocrinology-ban megjelentetett eredmények újabb bizonyítékként szolgálnak arra vonatkozóan, hogy a tesztoszteronszint és az időskori, férfiaknál jelentkező betegségek között erős kapcsolat létezhet. A szakemberek ebben már nem is kételkednek ebben, inkább az a kérdés, mit lehet tenni ez ellen.
Az ausztrál vizsgálatban résztvevő 3600 idős férfi közül az átlag alatti tesztoszteron hormonszinttel rendelkezőknél az időskori állapotromlás sokkal valószínűbb volt.
A kutatást vezető Dr. Zoe Hyde szerint az azért még korai volna, hogy hormonterápiát javasoljanak az egészségromlás megelőzésére, hiszen olyan nagy mintával dolgozó klinikai próbákat kell ehhez lefolytatni, amelyek bizonyíthatják, hogy a tesztoszteron-szint megfelelő értéken tartásával elkerülhetőek az alacsony hormonszint miatt jelentkező időskori egészségügyi problémák.
A tesztoszteron hormon szerepe a férfi szervezetben a csontsűrűség fenntartásában, az izomtömeg és izomerő, valamint a vörösvértest termelés folyamatában kiemelkedően fontos.
A hormon szintje természetesen csökken a kor előrehaladtával. Korábbi kutatások összefüggést mutattak ki az alacsonyabb tesztoszteron-szint és az olyan betegségek kialakulása között, mint a diabétesz, a depresszió a csontritkulás, de még a rövidebb élettartam is összefüggésbe hozható az alacsonyabb tesztoszteron-szinttel.
Egyelőre azonban semmilyen bizonyított módszer nem utal arra, hogy a tesztoszteron hormon pótlásával az időskori betegségek kialakulása megelőzhető volna a férfiaknál. A legjobb tanács a szekértők szerint még mindig az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és a mozgás az idősek számára is.