Virtuális sporttal gyógyulnak a mozgássérült magyar gyerekek

Vágólapra másolva!
A videojátékokat gyakran a tévé előtt tespedő, a sport, vagy mozgás iránti igényüket teljesen elvesztő gyerekekhez társítják. Az egyik nagy gyártó azonban éppen a fizikai aktivitást helyezte jelenleg kapható konzoljának a fókuszába, amellyel még az ellustult kicsik is könnyen rávehetők az ugrándozásra. A módszer azonban nem csak az ő esetükben, de a súlyosan sérült gyerekek gyógyításában is komoly sikereket ért el.
Vágólapra másolva!

A Nintendo Wii nevű konzolját már évek óta sikerrel alkalmazzák külföldön és hazánkban is, hogy színesítsék a nyugdíjas otthonok lakóinak mindennapjait, egyben gondoskodjanak arról, hogy az idős emberek végezzenek némi rendszeres testmozgást. Két tanárnő azonban az eszközzel azokat vette célba, akiknek a gyártók elsősorban szánták: a gyerekeket. Ebben még nem lenne semmi különös, azonban az eredmények, amelyeket dr. Szilárd Zsuzsanna és Nádasi Zsófia, a Nemzetközi Pető Intézet konduktorai, a videojáték felhasználásával elértek a legkevésbé motivált kis betegek körében, több mint különlegesek.

"Pár éve a férjem mondta, hogy van egy új videojáték, és én egyből elleneztem, de amikor megláttam, hogyan kell vele játszani, egyből az ugrott be, hogy hasznosíthatnánk a gyerekek javára" - nyilatkozta a LIFE magazin stábjának dr. Szilárd Zsuzsanna adjunktus, a Pető Intézet programjának kifejlesztője.

A vidám grafikájú programok megdöbbentően jó hatással vannak a gyerekekre, akik a hagyományos mozgásfejlesztő foglalkozásoktól eltérően alig várják, hogy sorra kerüljenek a videojátékkal színesített terápiás órákon. A konduktorok szerint a módszer még a legkevésbé motivált gyerekből is előcsalja játékos természetét, s az a kis beteg, aki korábban egyik kezét szinte alig volt hajlandó használni, most a mozgásérzékelős távirányító segítségével vígan teniszezik vagy golfozik.

A tengerentúlon bevált módszernek számít

Az amerikai Ohiói Állami Egyetem és a kanadai Alberta kórház 2009-ben indított közös programja agyvérzés, gerincvelő- és egyéb agysérülés utáni kezelésben alkalmazza a konzolt. A páciensek legtöbbje a terápia kezdetén állni sem tudott segítség nélkül, azonban a heti három edzés szemmel látható javulást hozott az állapotukba.

A szintén amerikai Medical College of Georgia kutatói szintén tavaly kezdtek egy kísérletsorozatba, melynek során Parkinson-kórban szenvedő betegek mindennapos tevékenységeit (fogmosás, öltözködés) próbálták javítani a konzol segítségével. A kezdeti eredmények több mint bíztatóak voltak: a kísérletben részt vevők 98 százalékánál javult a koordináció, valamint a mozgás.

Forrás: LIFE magazin
Forrás: LIFE magazin

Csodák a Pető Intézetben

A Pető Intézet konduktorai, egy éve használják a Nintendo Wii-t, saját elmondásuk szerint sikerrel, "nap mint nap csodákkal találkoznak". A legszembetűnőbb fejlődést egy Gergő nevű kisfiúnál érték el, aki az egyik legmotiválatlanabb diák volt az intézetben, ma viszont már boldogan használja az egyik kezét játék közben, melyre e nélkül eddig rá sem lehetet venni.

"Azt tapasztaltuk hogy azok a gyerek aki hetente egyszer játszottak ezzel a játékkal pozitív pszichés változáson estek keresztül, sikeresebbnek érezték magukat" - nyilatkozta Nádasi Zsófia a LIFE magazin stábjának. "Az önbizalmuk minden területen nőtt."

Mi az a Wii?

A japán Nintendo 2006-ban dobta piacra a Wii névre keresztelt, televízióra csatlakoztatható játékkonzolját, amely a grafikát tekintve ugyan nem veszi fel a versenyt az újgenerációs konkurenciával, azonban egyedi vezérlője, a gyorsulásmérővel és infravörös mozgáskövetővel felszerelt "távirányító" révén - a gombok nyomkodása helyett - erőteljesebben hangsúlyt helyez a felhasználó mozgására.

A távirányító ugyanis a játékos fizikai mozgását veszi figyelembe: ha jobbra-balra hadonászunk vele, akkor az általunk irányított karakter is ugyanezt teszi majd a képernyőn. Így a hagyományos konzolokkal ellentétben nem ülésre, hanem folyamatos mozgásra, ugrálásra készteti a játékosokat, ezáltal valamelyest megakadályozza az elhízást, fejleszti az állóképességet és bizonyos mértékben az izomzatot is. Ezt kihasználva a Nintendo már kifejezetten egészségmegőrzésre szolgáló játékokat is fejlesztett a platformra.

Ha többet szeretnél megtudni a videojáték és a kis betegek kapcsolatáról, nézd meg a LIFE magazin szerda esti adását 18.00-kor a LifeNetwork csatornán!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!