Nyolc óra munka - ergonóm körülmények közt

Vágólapra másolva!
Az, hogy a modern ember a munkát is ülő pozícióban, fix testhelyzetben végzi, hosszú távon káros hatású mozgásszerveire. Ezért a számítógéppel dolgozóknak érdemes a testüknek kényelmes és a munkavégzéshez is ideális, úgynevezett ergonóm környezetet kialakítaniuk maguk körül.
Vágólapra másolva!

Fájdalmas munkavégzés


Rosszul kialakított munkaállomásunk elsősorban fejfájást és szemproblémákat, illetve mozgásszervi panaszokat okoz. Fájdalmak jelentkezhetnek gerincünk nyaki és háti szakaszán, de akár kialakulhat ujjzsibbadás is (Lásd az alagút-szindrómáról szóló írásunkat!)


Igen gyakori és alattomos a lapockák közötti hátfájdalom, amellyel sokan fordulnak orvoshoz is. Az ortopédián azonban, túl azon, hogy a lapockák közötti izomzat kötött, esetleg csomós, rendszerint a szakemberek nem találnak semmi eltérést, még röntgenfelvétellel sem.


Érdekesség, hogy a lapockák közötti hátfájdalom sokkal gyakrabban jelentkezik a jobb oldalon, aminek oka egyelőre nem ismert. Több szakértő úgy véli, hogy a stressz, az irodai hanyag testtatás (görbült hát) és az aszimmetrikus törzshelyzet lehet a magyarázat. Az egeret pedig döntően jobb kézzel mozgatjuk.


Figyeld meg a munkavégzésed!


Bizonyos munkahelyeken a munkáltató törvényileg előírt kötelessége pontosan meghatározni, milyen mozgásszervi terhelésnek teszi ki a dolgozót. Jellemzően ez a nehéz fizikai munkával járó állásokra igaz, irodai munkánál, főképp kisebb cégek esetén az ilyen irányú felmérés elmarad. Saját magunk is kideríthetjük azonban, milyen veszélyek leselkednek ránk.


Egy átlagos munkanapon figyeljük meg, hogyan foglalunk helyet asztalunknál. Elemezzük ki az egyes munkafolyamatokkal, például e-mailek átolvasásával, tárgyalásokkal stb. töltött időt és azt, hogy milyen testhelyzetben végezzük a munkát. Különösen a gyakran végzett, úgynevezett repetitív testmozgásokra, például az egérhasználatra koncentráljuk. Próbáljuk leírni lábtartásunkat, háti és nyaki gerincünk görbületét. Vizsgálódásunk térjen ki arra is, milyen gyakran tartunk pihenőt.


Az egészséges ülés


Kissé leegyszerűsítve alapszabályként megfogalmazható, hogy üljünk egyenesen, derekunkat támasszuk meg.


Combunk és a lábszárunk, valamint a szék ülőkéje és a gerinc vonala hozzávetőleg 90 fokban álljon. Felkarunk kényelmesen "lógjon", nyakunk az egyenes helyzetet szereti leginkább, gyakori átmozgatással. Kényelmes lehet a csuklót kissé megemelve tartani, hogy ne törjön meg a csuklóízület sem, mert az az ujjak zsibbadásához, fájdalmak kialakulásához vezethet.


Legfontosabb pedig - és ezt meg kell értetni a főnökökkel is -, hogy tartsunk rendszeresen szünetet, óránként öt percet. Ez idő alatt álljunk fel, mozgassuk meg végtagjainkat és nyakunkat. Ezzel mintegy "kimozgatjuk" az ízületeket, és a vérkeringés is megélénkül.


Konkrét megoldások előnyei és hátrányai


Körültekintően megtervezett irodai munkahely sajnos kevés van, ezért sokan kényszerülnek alternatív megoldásokra. Íme, néhány közkedvelt "próbálkozás".


Lábtámasz


Leggyakoribb probléma, hogy tipikus magasságú íróasztalra helyezik a számítógépet, amit ugyan állítható magasságú székkel lehet kompenzálni, de a lábszár és lábfej így már "lelóg". Lábtámasz segítségével így is elérhető a megfelelő anatómiai pozíció a lábfej számára. Hátránya lehet, hogy elcsúszhat, ezért olyan terméket érdemes választani, amely stabilan rögzíthető.


Térdeplőszék


Közismert néven térdeplőszéknek hívják az egyensúlyszéket, mely az egyenes testtartás elérését célozza, csökkentve ezáltal a hát terhelését. Hátránya, hogy a lábfejet szükségképpen hátra kell feszíteni, valamint akármilyen puha is a felület, nagyon megterheli a térdeket, ezért hosszú távon nem ajánlott használata. Ezenfelül sokszor a munkához megfelelő magasság sem érhető el segítségükkel.


Ülőlabda


Egyfajta "dinamikus" üléshez vezet az egyre inkább terjedő ülőlabdák használata. Mivel elmozdul, kismértékű aktív izommunkával kell egyensúlyban tartani. Megfelelő méretű labdát választva ülőalkalmatosságnak elérhető a gerinc és a végtagok optimális tartása és a munkához szükséges magasság is.


Kellemetlen élményben lehet azonban annak része, aki azonnal kidobja székét, mikor átül a labdára. A szokatlan, egész nap végzett izommunka hatására ugyanis izomláz alakulhat ki, ami akár ugyanolyan fájdalmas lehet, mint a gerincproblémák. Eleinte csak pár percig használd, majd fokozatosan növeld a labdán töltött időt. Hátrányaként említhető balesetveszélyessége, kellő odafigyelés híján ugyanis le lehet pottyanni róla.


Gyaloglógépes munkaállomás


Hazánkban még nem terjedt el, de az Egyesült Államokban már sokan állva, sőt, gyaloglógépes munkaállomáson sétálva dolgoznak. Az eszköz lehetővé teszi, hogy az emberek számítógépükön dolgozhassanak, miközben legfeljebb 3 km/óra sebességgel haladó taposógépen gyalogolnak. Gyártójának kutatásai szerint használói energiafelhasználásukat száz kalóriával képesek megnövelni óránként. Hasznos lehet, hiszen ezt ülve nem égetnénk el, de fokozott figyelmet kell fordítani a balesetveszély elhárítására.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!