A térdízületi porckopás, a reumás térdbetegség és a sérülést követő porckopás a leggyakoribb probléma, amely tönkreteheti a térdízületet, létrehozhatja a térdízületi arthrosist. Eleinte mindig konzervatív, azaz nem műtétes kezelést kezdünk térdarthrosisos betegeknél, amely csökkenti a fájdalmat, javítja a mozgásokat és lassítja az ízület további pusztulását. Sok beteg, akiknél a konzervatív kezelés hatástalan, vagy a porckopás igen előrehaladt utolsó lehetőségként térdízületi protézis beültetésben részesül.
Alaposan átgondolandó döntés mindkét fél részéről
A protézis beültetés komoly döntés a beteg, a beteg családja, de a kezelő orvos részéről egyaránt. A döntés meghozatala előtt célszerű átgondolni, vajon tényleg olyan súlyos a térdfájdalom, hogy korlátozza a mindennapi aktivitást vagy azért elviselhető. Súlyosabb a betegség, ha pihenés közben is jelentkeznek a panaszok, rendszeres térdduzzanat jelentkezik, amely nem múlik el a gyógyszeres kezelés hatására. Torzulhat a láb formája is, kialakulhat térd deformitás (X-láb, vagy O-láb jelenség). Elképzelhető, hogy hatástalanok a gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapító gyógyszerek illetve bármely egyéb konzervatív terápia.
Amennyiben az előbbi állítások alapján a páciens úgy érzi, hogy betegsége nagyban korlátozza őt a mindennapi életben, úgy vélhetően a térdprotézis beültetés elkerülhetetlen.
A kezelőorvosnak más szempontokat is figyelembe kell venni. A térdprotézisre váró betegek legtöbbje 60 és 80 év között van, de a protézis beültetésnek fiatalabb és idősebb korban is lehet jó eredménye. Minden beteggel részletesen át kell beszélni, hogy valóban a térdprotézis-e a legjobb megoldás panaszaira. Az ortopéd sebész ezenkívül áttekinti a kórtörténetet, a páciens általános egészségi állapotát, a térdfájdalmak súlyosságát. Az orvosi vizsgálat során megvizsgálja a térdmozgások beszűkülését, a térd stabilitását, a térd körüli izmok erejét és a térd tengelyeltéréseit. Az orvosi diagnózist röntgen felvétel segítségével támasztják alá.
Reális elvárásokat kell támasztani a műtéttel szemben
Egy térdprotézisre váró beteg számára kiemelkedően fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy mit is várhat a protézis beültetéstől. A műtét legfontosabb célja a fájdalom csillapítása és a térdfunkció javítása, de bizonyos korlátokat be kell tartani a protézis beültetése után is: az implantátum nem teszi gazdáját szuper erővel bíró robotemberré. A legnagyobb gondossággal végzett beavatkozás mellett is előfordulhat, hogy a protézis évekkel a beültetést követően kilazul és ki kell cserélni illetve a legtökéletesebb technikával elvégzett protézisműtétnek is lehetnek szövődményei.
A térdprotézis beültetésen átesett betegek túlnyomó többsége elégedett a beavatkozással. Általában drámai fájdalom csökkenésről és a mindennapi tevékenységük könnyebb elvégzéséről számolnak be. Pácienseinknek azt tanácsoljuk, hogy a műtétet követően a javasolt megterhelés ne haladja meg a séta, az úszás, az autóvezetés, a könnyebb kirándulás, a kényelmes kerékpározás, a mértékletes táncolás vagy a normális lépcsőjárás szintjét.
Nem szabad a térdet nagyon megterhelni hosszas gyaloglással, túrázással, sízéssel, tenisszel, step aerobikkal vagy erőteljes kerékpározással. Kifejezetten káros a térdprotézises betegeknek a kocogás, a futás, tiltottak a kontakt sportok és az ugrósportok is.
Ritka a szövődmények
A térdprotézis beültetés súlyos szövődményei ritkák, az esetek kevesebb mint két százalékánál alakul ki fertőzés. Ha mégis fellép, a legtöbb esetben sajnos a protézis eltávolítására és néhány hetes várakozást követő újra beültetésére kényszerülünk.Dr. Terebessy Tamás
ortopéd szakorvos