Az 1989. és 2003. között diagnosztizált esetszámokon alapuló trend a volt kommunista, kelet-európai országokban lesz a legmagasabb. A The Lancet brit folyóirat által közzétett tanulmány szerint a növekedés olyan drámai mértékű, hogy nem lehet egyedül a géneknek tulajdonítani. A valószínű tettes a "modern életmód".
A potenciálisan halálos cukorbetegség 246 millió embert érint világszerte, és 2025-re már közel 380 millióan fognak szenvedni a rendellenességben - írja honlapján a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF).
Az egyes típusú diabétesz általában gyermekkorban és a korai kamaszkorban jelenik meg. Az immunrendszer elpusztítja a sejteket a hasnyálmirigyben, amely az inzulint termeli, azt a hormont, amely a glükózt energiává alakítja. Ennek következtében a vércukorszint veszélyes mértékben megemelkedik.
Szakértők szerint a betegséget vélhetően a genetikai sebezhetőség és a környezeti hatások együttesen okozzák. Meghatározó lehet a testtömeg- és a testmagasság-változás, a korai fertőzések, valamint a császármetszéssel történő születés.A kettes típusú vagy időskori cukorbetegség sokkal több embert érint, mint az 1-es típusú. A 2-es típusú közvetlen összefüggésben áll a krónikus elhízással, amely a kényelmes életmód, valamint a cukros és zsíros ételek túlsúlya miatt járványos méreteket ölt az iparosodott országokban.