Bizonyára sokan megfigyelték már, hogy az ujjak hossza az emberek között is nagy eltérést mutatnak. Az ujjak hossza genetikai adottság, valamint kapcsolatban áll a nemihormonok szintjével is. Általánosságban elmondható, hogy a nőknél a második és a negyedik ujj szinte egyenlő hosszúságú, férfiaknál viszont a gyűrűs ujj sokkal hosszabb. A különbséget a tudósok a hormonhatásokra - az ösztrogén és a tesztoszteron arányára - vezetik vissza.
Hosszú gyűrűsujj - több agresszió
Akinek a második ujja rövidebb, mint a negyedik, magasabb tesztoszteronszinttel rendelkezik, akinek viszont a mutatóujja hosszabb, arra magasabb ösztrogénszint a jellemző - mutatták ki az eddigi kutatások.
A hosszúságbeli eltérés néha csak 2-3 százaléknyi, ennek ellenére jelentős hormonális és viselkedésbeli különbségeket jelez. Egy vizsgálat szerint azok a férfiak, akiknek a mutatóujjuk jóval rövidebb, mint a gyűrűsujjuk, agresszívebb viselkedésre hajlamosak.
Az ujjak hosszának aránya egyébként már a születés előtt kialakuló tulajdonság, ami később sem változik. Akinek a mutatóujja rövidebb, mint a gyűrűsujja, az azt jelzi, hogy már az anyaméhben magasabb tesztoszteronszinttel rendelkezett.
Az ujjhossz jelzi a termékenységet
Az ujjak hosszának vizsgálata illetve egyéb képességekkel való kapcsolata kedvelt kutatási téma. Német kutatók például vizsgálták térérzékelési és numerikus képességekkel összefüggésben. Általánosságban elmondható, hogy tesztjükön a férfiak magasabb pontot értek el a térérzékelési feladatokban, mint a nők. A nők közül azonban jelentősen jobban teljesítettek azok, akiknek gyűrűs- és mutatóujja férfias mintázatot mutatott, mint azok a nők, akiknek negyedik ujja rövid volt. Hasonló eredmény született a számbeli képességeket vizsgáló teszten is.
Egy másik, termékenységet vizsgáló kutatás szerint a kiugróan hosszú gyűrűsujjal és szimmetrikus kezekkel rendelkező férfiak az átlagosnál termékenyebbek. Nem így a nők, akiknél a hosszabb második ujj jelez inkább nagyobb termékenységet.
Egy újabb kutatás pedig azt sugallta, hogy az ujj hosszúság a szexuális orientációval is összefüggésben áll. E szerint a leszbikus nők ujjai között nagyobb eltérés figyelhető meg, mint a heteroszexuálisoké között.
Érdekes eltérés a majmok ujjainak hossza között
Egy brit kutatás a közelmúltban azt is kimutatta, hogy markáns eltérés figyelhető meg az egyes majomfajok egyedeinek ujja között. Míg a keskenyorrú, vagy óvilági majmoknál a negyedik ujj sokkal hosszabb, mint a második, a szélesorrú vagy újvilági majmoknál a különbség sokkal csekélyebb. Az óvilági majmok közé tartoznak például a makákók, a páviánok, a rhesusmajmok vagy a gibbonok. E majom-társadalmakat az állandó versengés jellemzi. Az újvilági majmok közé tartozó csuklyásmajmok és karmosmajmokra viszont inkább jellemző a monogámia, kevesebb köztük a villongás.
Az óvilági majmok többségéhez képest kisebb a második és negyedik ujj közötti különbség az emberszabású majmok - orángutánok, csimpánzok - körében is. Jellemzője e populációknak, hogy a hímek között erős kooperáció és tolerancia figyelhető meg.
A biztos fogást garantálja az ujjak különböző hosszúsága
Végül felmerül a kérdés, egyáltalán miért jó, hogy ujjaink különböző hosszúságúak? Ha az ujjaink ugyanolyan hosszúak lennének, kezünk nem bizonyulna a tárgyak megragadásában olyan rugalmas segédeszköznek. Gondolj bele például, amikor mondjuk egy gömbölyű tárgyat, például egy almát tartasz a kezedben, az ujjak valósággal köré fonódnak, garantálva ezzel a biztos fogást.
De a tárgyak pontos fogásán kívül az eltérő ujjhossznak a kiegyensúlyozott mászásban és a támaszkodásban is szerepe van. A kéz szinte minden funkciójában fontos a hüvelykujj, mely rövidségén kívül a tenyérrel való szembefordíthatóságával tűnik ki az ujjaink közül. A mutatóujjunkkal együtt főleg a kisebb tárgyak szedegetésekor látjuk nagy hasznát, de markoláskor is hasznos, hiszen a tenyérben lévő tárgyat mintegy satuszerűen beszorítja.