Ilona elvált férjétől és nincsenek gyerekei. Egyedül él, ezért gyakran beugrik a szomszédasszonyához, akinek folyton fejfájásáról panaszkodik. Azt ismételgeti senkinek sem fáj annyira a feje, mint neki. Mindezzel szomszédasszonya idegeire megy, az mégsem tudja teljes sajnálatát kifejezni Ilona iránt. Egy napon Ilona kórházba kerül, amitől megijednek a szomszédok és sorra látogatják őt. Ilona ilyenkor valósággal kivirul.
Később veszélyes tünetekről számol be: szerinte vizelete véres. Az orvosok azonban többszörös vizsgálatok után sem találnak semmiféle belgyógyászati betegséget, és a "Szed-e Ön valamilyen gyógyszert?" kérdésre is "Nem!" volt Ilona válasza. Végül az orvosokban felmerült a Münchausen-szindróma esetének lehetősége. Közben az egyik ápolónő véletlenül 4 doboz véralvadásgátló gyógyszert talált Ilona kórtermében.
A magyarázat elég kézenfekvő: Ilona magányos, és mivel szomszédasszonya sem sajnálja eléggé fejfájása miatt, úgy érzi, sokkal drámaibb tüneteket kell produkálnia. El is érte, amit akart: gondoskodtak róla. Csakhogy ez az állapot nem tarthat örökké, így Ilona egyre drasztikusabb lépésekre szánja majd el magát, hogy megkapja a figyelmet, amire vágyik.
A Münchausen-szindrómát 1951-ben diagnosztizálták először, de már 1843-ban is említik a betegség hasonszőrű változatait. A betegség nevét Münchausen báróról kapta, akit hazudozásai kapcsán szoktak emlegetni, melyeket ő is elhitt önmagának. A beteg esetében is effajta hazugságokról van szó, de az út itt a sivár kórházi folyosókig vezet.
A beteg rendszerint létrehoz vagy hazudik olyan tünetekről, melyek miatt kórházba kerülhet. Teszi ezt leginkább azért, hogy törődjenek vele és ápolják. A motivációk minden esetben patológiásak.
A leggyakoribb tünetek
Az ilyen beteg rendszerint akkor igyekszik felvetetni magát a kórházba, amikor vélhetően kevesebb bent a szakember, tehát hétvégenként vagy ügyeleti időszakban.
Többnyire a legkönnyebben hamisítható tünetekkel jelentkeznek, mint hasfájás, vérzéses tünetek - nem ritkán állati vérrel kenik be testüket -, de próbálkozhatnak akár légzőszervi nehézségek színlelésével is, vagy a bőrön szándékosan ejtett sebbel. Bármivel, ami a fájdalmat láthatóvá és érzékelhetővé teszi a szemlélő számára.
A szindrómát meg kell különböztetni a színleléstől. Mindkét esetben szándékosan hoznak létre fájdalomra és betegségre utaló tüneteket, ám a színlelés esetében tudatos a motiváció (pl. színlelem, hogy fáj a fejem, hogy ne kelljen dolgozatot írnom), míg a Münchausen-szindrómánál a motiváció nem tudatos, nincs mögötte más racionálisan indokolható cél, csak a figyelemfelkeltés és gondoskodás kiváltása.
Honnan ismerhető fel a szindróma?
Ez a pszichés zavar nagyon nehezen diagnosztizálható, ám az már gyanúra adhat okot, ha a beteg az orvosi szakzsargont meglepően jól ismeri, látszik, hogy tisztában van egyes betegségek tüneteivel és lefolyásával, esetleg vágásnyomok, hegek találhatóak a testén (utalhat ez arra is, hogy már nem először kísérli meg egy betegség színlelését).
Gyanúra adhat okot az is, ha a tünetek csak zavarosan körülírhatóak vagy nem az adott betegség velejárói - vagyis a beteg valószínűleg nem volt elég felkészült vagy tehetséges a tervezett "színdarab" előadásához -, illetve a páciens drámai történeteket mesél betegségeiről, kórlapján pedig meglehetősen sok kórház és kezelés neve szerepel. A Münchausen-szindrómás személyen látszik, hogy örömmel tölti el egy-egy vizsgálat vagy műtét lehetősége, sőt akár egy-egy gyógyszer felírása is, illetve élvezi, hogy sok a látogatója.
Létezik gyógymód?
Ijesztő adat, hogy mindössze 1978-ban számolnak be a szakemberek egy Münchausen-szindrómás gyógyulásáról. A kezelést megnehezíti, hogy gyógyszerekkel nem befolyásolható a tudatnak ez a fajta állapota, mely a beteg szerep átélésére készteti az egyént.
A betegeket általában nem is lehet bevonni semmilyen terápiás folyamatba, nem beszélve arról, hogy ha egyik kórházról a másikra vándorolnak, állapotuk sem nyomon követhető.
A szakemberek részéről a leglényegesebb, hogy minél hamarabb felismerjék a szindróma jelenlétét és ne vessék alá a beteget a különféle kezeléseknek, elhazudott tünetei enyhítésére.
Bevált módszer a feketelista készítése, melyen feltüntetik az egy kórházban már hazugságon kapott személy nevét. Ha már terápiáról kerül sor, az ún. szupportív kezelések jöhetnek szóba, melyek során leginkább az agressziót és a viszontáttételes érzéseket kezelik.
A behelyettesítő típus
Aki olvasta Jonathan Kellerman Mefisztó-keringőjét, az tudja, hogy a Münchausen-szindrómának van egy behelyettesítő típusa, amikor a beteg lelkületű szülő nem a saját maga számára, hanem gyermekét bevonva hoz létre tüneteke, hogy utána gondoskodhasson róla. Ezek a szülők arra vágynak, hogy egy éjszakát az intenzív osztályon tölthessék, szenvedve, aggódva gyermekükért, miközben a csöppség hozzájuk bújik és várja féltő karjaik ölelését...
Bukovenszki Emőke