Forradalmi felfedezés az Alzheimer-kór idő előtti felismerésére

Vágólapra másolva!
Egy brit tudósok által kifejlesztett vizsgálati módszer már 20 évvel az első tünetek megjelenése előtt kimutatja az Alzheimer-kórt a középkorúaknál. Az egyszerű és olcsó vizsgálat a kutatók reményei szerint akár három éven belül a nagyközönség számára is elérhető lehet.
Vágólapra másolva!

A demencia (időskori elbutulás) szakértői szerint legfőbb ideje forradalmian megújítani az Alzheimer-kór kezelését. A londoni University College kutatói által kidolgozott új módszer ilyen felfedezés, amely nem csak a betegség nagyon korai felismerését teszi lehetővé, valószínűleg felgyorsítja a betegség tüneteinek kifejlődését gátló gyógyszerek kifejlesztését is.

Az Alzheimer-kór és a demencia más formái világszerte több millió, Magyarországon körülbelül 100-150 ezer ember életét keserítik meg, ez a szám azonban a népesség elöregedésével az elkövetkezendő években fokozatosan növekedni fog. A betegségnek egyelőre nincs ismert gyógymódja, a jelenleg használt gyógyszerek nem minden esetben hatásosak.

A diagnózis felállítása rendszerint memóriatesztekkel és költséges agyi képalkotó vizsgálattal történik, de biztosat rendszerint csak a boncolás után tudnak mondani. Ezért is forradalmi felfedezés, hogy a szem vizsgálatával gyorsan, könnyen, olcsón és pontosan fel lehet állítani a diagnózist.

Diagnózis a retinából

Az új módszer azon alapul, hogy a retina (ideghártya) fényérzékeny sejtjei gyakorlatilag agysejteknek számítanak és a szemcsepp segítségével kimutatott beteg retinasejtek száma összefüggésben áll az érintett agysejtek számával. Az eddigiekben valamennyi diagnózis pontosnak bizonyult. Mivel a sejtek pusztulása már a betegség tüneteinek megjelenése előtt 20 évvel elkezdődik, a szűrést már a középkorúaknál be lehetne vezetni.

Bár eddig a kísérleteket állatokon végezték, a kutatók hamarosan elkezdhetik az embereken történő tesztelést is. "A vizsgálathoz ugyanazok a berendezések szükségesek, mint amelyeket világszerte használnak a szemészeti rendelőkben" - magyarázta Francesca Cordeiro professzor, a tanulmány vezető szerzője. "Reméljük, hogy a módszer hamarosan átkerül a gyakorlatba, és a jövőben lehetséges lesz, hogy a szemünkkel együtt az agyunkat is megvizsgáltathassuk."

A Parkinson-kór is kiszűrhető ily módon

A módszer segítségével nemcsak az Alzheimer-kór, de a zöldhályog és a Parkinson-kór diagnosztikája is javulna, emellett az érintett betegeknek és családjuknak lenne idejük felkészülni a jövőre.

"A módszer valószínűleg csak sok-sok év múlva fog eljutni a szemészeti rendelőkbe" - kommentálta a hírt kérdésünkre Dr. Munkácsi Györgyi szemész szakorvos. "Pedig az ideghártya állapotát jelenleg is elég pontosan fel lehet mérni ultrahang segítségével, az elhalt sejtek mennyiségéből pedig tényleg következtethetünk az Alzheimer-kórra."

A kísérletekről a Cell Death & Disease sejtkutatással foglalkozó szakfolyóirat számolt be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!