1. A víz hangja
Mindegy, hogy egy csörgedező patak, a partot ostromló hullámok, egy vízesés morajlása vagy egy zápor dobolása - a víz hangja képes megnyugtatni zilált idegeinket és álomba ringatni minket. A víz nyugtató ereje az ismétlődő ritmusokban rejlik, ennek hatására szabályossá válik a légzés, elsimulnak a gondolatok és előjönnek a természetben töltött órák emlékei. A stressz és az álmatlanság elűzésére CD-n is hazavihetjük a vizek hangjait.
2. Csattanás, pattogás, pukkanás
Egyes ismétlődő hangok épp ellenkező hatást érnek el, mint a víz: minden hirtelen zaj egy kis ébresztő. Ide tartozik az avarzörgés, a hóropogás, a lábunk alatt ropogó gabonaszemek vagy a szalonnazsír sercegése a serpenyőben. Ezeknek a hangoknak saját ritmusuk van és mivel egyre erősödnek, pezsdítő hatással bírnak. A kocsibeálló kavicsainak ropogása pedig izgatottsággal tölthet el bennünket, mert egy rég várt vendég érkezését jelezheti.
3. A tűz ropogása
Tábortűz vagy kandallótűz - a tűz pattogása sokakat megbabonáz, csöndes, álomittas állapotba ringatj az embert. Ennek oka valószínűleg az, hogy az embereket mindig is vonzotta a tűz, ez volt egy egyik első olyan eszköz, amellyel megváltoztatták környezetüket, hogy melegedjenek, ételt főzzenek és vadállatokat kergessenek el. A tűz körüli éjszakai összejövetelek a társas élet egyik legkorábbi megnyilvánulásai voltak, az emberek itt találkozhattak másokkal és ápolhatták kapcsolataikat. Számos évezreddel később a tűz hangja ezt a fontos evolúciós fordulópontot elevenítheti fel bennünk.
4. A nevetés
Ha a nevetés a legjobb orvosság, mindenre gyógyír a csecsemő örömteli sikongatása, amikor felfedezi lábujjait vagy a kisgyermek kacagása, amikor csiklandozzuk. A gyerekek tiszta, öntudatlan nevetése által okozott öröm ragályos: megszabadítja a felnőtteket a mindennapi élet stresszétől, mivel az ártatlan és gondtalan időkre emlékezteti őket. A gyerekes szülők számára a szívből jövő nevetés azt jelentheti, hogy a kicsik lelki egészségével minden rendben van és gyermekük szempontjából a szülők jó döntéseket hoznak.
5. A zajszennyezés
Furcsa módon a leggyakrabban használt terápiás zajok egyike nem egyetlen hang, hanem az összes hallható frekvencia egyszerre adott hangja: a fehér zaj. Az elnevezés a fehér fény hasonló tulajdonságára utal, a fehér szín nem színhiány, hanem valamennyi szín keveréke. A fehér zaj elnyeli az összes háttérzajt és a rádió sistergésével szemben állandó, megnyugtató zümmögéssé alakítja. A fehér zaj emiatt segíti az elalvást, a zavaró háttérzajok kiküszöbölésével serkenti a koncentrációt és gyógyítja a fülzúgást.
6. Az emberi hang
1935-ben a Bell Laboratórium két kutatója, Harvey Fletcher és W.A. Munson az emberi hallást vizsgálta, kutatásuk máig a legjelentősebb a maga nemében. A fül által legjobban érzékelt frekvenciák mérése során Fletcher és Munson azt tapasztalta, hogy az épp az ideális frekvenciatartományba (300-3000 Herz) eső emberi hangot hallgatjuk a legszívesebben. A kérdés csak az, hogy vajon hangunk fejlődött fülünkhöz alkalmazkodva vagy épp fordítva történt?
Gyógyító énekhang
A 66 éves Angela Hoffer Dél-Florida hospice-házaiban szórakoztatja éneklésével a gyógyíthatatlan betegeket immáron három éve. A családterapeutaként és házassági tanácsadóként dolgozó asszony 25 éven át ápolta édesanyját, így tisztában van azzal, mekkora kihívás a betegekkel való törődés. Angela a betegek szobájába belépve mindig megkérdezi, énekelhet-e egyet nekik. "A betegek által hallott dal visszarepíti őket abba az időbe, amikor még egészségesek voltak, függetlenül attól, hogy képesek-e reagálni" - magyarázta Angela Hoffer. "Az ismerős zene a kognitív képességek megőrzésében is segít."