A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNMuhari Eszter
19:25VívásEszter Muhari-Auriane Mallo-Breton
HUNPóta Georgina
22:15AsztaliteniszGeorgina Pota-Xiaona Shan
NyílNyíl
Vágólapra másolva!
Nem fertőz, nagyrészt nem is örökölhető, mégis a legtöbb országban a vezető halálokok között van. A Magyar Kardiológusok Társasága a szívelégtelenségek megelőzésére és diagnosztizálásának fontosságára szeretné felhívni a figyelmet.
Vágólapra másolva!

A szívbetegség több különböző, a szív működésére kiható elváltozás összefoglaló neve. A felnőtt lakosság 2-3 százalékát érinti, de az idősebb korosztálynak már 10 százalékát is fenyegetheti. Végső esetben szívrohamhoz, halálhoz vezethet. Erre a betegségre szeretné a figyelmet ráirányítani a Magyar Kardiológusok Társasága, többek között a 2010-től minden év májusában megrendezésére kerülő Nemzetközi Szívelégtelenség nappal.

Meg lehet előzni a betegséget

"Megelőzni leginkább egészséges életmóddal lehet a szívbetegség kialakulását" - fogalmazott a Medipress kérdésére Dr. Fülöp Péter, kardiológus. "Fontos, hogy ne ártsunk magunknak: ne dohányozzunk, ellenben mozogjunk sokat. Táplálkozzunk egészségesen: együnk sok zöldséget-gyümölcsöt, és kerüljük az állati zsiradékokat" - ad tanácsot Fülöp doktor.

A mérsékelt alkoholfogyasztás és a stressz mellőzése is nagyban csökkenti a szívbetegség kialakulását. Az egészséges életmódon kívül fontos azonban, hogy időnként szív és érrendszeri szűrővizsgálatokon is részt vegyünk - még az is, aki teljesen tünetmentes. Akik alapvetően stresszes életmódot folytatnak, illetve előfordult már szívbetegség a családjukban, azoknál a szűrés különösen ajánlott.

Csak enyhíteni lehet a tüneteket

"A legtöbb szívbetegség gyógyíthatatlan, viszont kezelhető" - mondta el Dr. Fülöp Péter. Hozzátette: "adott esetben a kezelés 30 évvel is meghosszabbíthatja az életet".

Többféle módszer létezik: az orvos leggyakrabban vízhajtó tablettát, vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő szert, vagy a szív működését szabályozó gyógyszert ír a betegeknek.

Műtéti beavatkozásra is sor kerülhet a konzervatív gyógymódok mellett: a sebészek kicserélhetik a károsodott szívbillentyűket, kitágíthatják a beszűkült koszorúereket. Szívátültetést is alkalmazhatnak végső esetben, de mivel kevés a rendelkezésre álló donor, az esetek túlnyomó részében ez nem járható út.

Komolyan kell venni a tüneteket

Nehéz a szívbetegség felismerése, hiszen sokáig tünetmentes. Fokozottan kell figyelni a jelentéktelenebbnek tűnő panaszokra is, mert a vizsgálatok során fontos lehet.

Általánosságban a mellkasi szúró, szorító fájdalom, a légszomj, a fulladásérzet, az erős szívdobogás és a szívzörej számít jellemző tünetnek. Ezeken kívül előfordulhat lábdagadás, köhögés, hirtelen ájulás, eszméletvesztés, gyengeség, fogyás és a bőr kékes elszíneződése is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!