Mi a lakás-előtakarékosság?

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

A lakás-előtakarékosság az egyetlen olyan államilag támogatott lakásfinanszírozási lehetőség, melyet mindenki - kor, családi állapot, jövedelem megkötöttség nélkül - igénybe vehet.

A lakás-előtakarékosság egy zárt rendszerben működő megtakarítási forma és hitellehetőség egyben. A lakás célú betétgyűjtést az állam úgy ösztönzi, hogy az éves megtakarítás 30%-ának erejéig, max. évi 72 000 Ft támogatást nyújt az előtakarékoskodónak.

Forrás: [origo]


A megtakarítási idő lejártát követően, amely jelenleg minimálisan 4 év, az előtakarékoskodó tarifától függően évi 3,9%-os vagy, 6%-os fix kamatozású lakáshitelt igényelhet a lakás-takarékpénztártól.

A zárt rendszer előnye, hogy mind a betéti, mind a hitelkamatok a teljes futamidőre rögzítettek, így a vállalt havi pénzügyi terhek előre jól kiszámíthatóak.

Minden megtakarítási év végén a betétek után tarifától függően évi 1% vagy 3% betéti kamat, ill. 30% állami támogatás kerül jóváírásra a betétszámlán. Ezek együttesen átlagon felüli hozamot biztosítanak! Négy éves futamidőre pl. évente akár a garantált 13,05% hozam is elérhető.

A megtakarítási időszak végén a szerződéses összegnek legalább a felét adja a számlaegyenleg, azaz a saját megtakarítás, az állami támogatás és az ezek után jóváírt kamat. Ekkor kezdődik a törvényben előírt 3 hónapos kiutalási időszak, melynek letelte után történik a kifizetés.

A szerződéses összeg fennmaradó másik felére az előtakarékoskodó , a teljes futamidőre rögzített kamatozású lakáshitelt igényelhet. A lakás-takarékpénztárnak is természetesen meg kell győződnie ügyfele hitelképességéről, de a hitelbírálati eljárás jóval rugalmasabb és egyszerűbb, mint a bankoknál általában szokásos. Mindez annak köszönhető, hogy az ügyfelek már több éves előtakarékoskodói múlttal rendelkeznek.


A lakás-takarékpénztárakról általában

A lakás-takarékpénztárak kizárólag lakáscélú betétgyűjtéssel és hitelezéssel foglalkozó szakosított hitelintézetek.

Működésüket Magyarországon az 1997. január 1-jén hatályba lépett a lakás-takarékpénztárakról szóló törvény részletesen szabályozza. Az állami támogatás mértékét, a betéti kamatot, a lakáskölcsön kamatát, a kiutalási időszak hosszát, a betétek kezelésénél a konzervatív (biztonságos) befektetési politikát is törvény írja elő a lakás-takarékpénztárak számára.

Mivel a pénztárak csak a lakosságnak, ill. lakásszövetkezeteknek és társasházaknak hiteleznek lakáscélok megvalósítására, olyan konstrukciót tudnak ügyfeleiknek ajánlani, amely egyedülálló a pénzpiacon.

A lakásfinanszírozás alapvetően 3 pillérre épülhet:

  • a kereskedelmi banki hitelre,
  • a jelzáloghitelre valamint,
  • a lakás-takarékpénztári megtakarításra.

Németországban és Ausztriában a lakás-előtakarékosság már 80-100 éves múlttal rendelkezik. Annyira elterjedt ott ez a megtakarítási forma, hogy a legtöbb családnak (a lakosság 70%-ának) folyamatosan van szerződése, és az aktuálissá váló felújítási munkálatokat ebből az összegből fedezik. Magyarországon a lakás-takarékpénztárak jelenleg együttesen közel 1 millió szerződést kezelnek, és a szerződések száma évről évre dinamikusan nő.

Online szerződéskötés

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!