A NASA Goddard Űrtudományi Intézete (GISS) a mérések megkezdése óta tavaly találta a legmelegebbnek a Föld felszínének hőmérsékletét. A GISS megbízásából földközeli, tengerek feletti és szatellites mérőpontok adatait gyűjtik össze. Az évente közölt felmérést így a Föld különböző pontjain mért hőmérsékletek átlagolásából kapják.
"Az utóbbi időszakban tapasztalható felmelegedés egybeesik azzal, hogy egyre több emberiség által előállított, üvegházhatást erősítő gáz kerül bolygónk légkörébe" - mondta a New Scientist nevű tudományos lapnak James Hansen, a kutatás vezetője. Ráadásul hasonló adatok szerepeltek már több, a klímaváltozás tendenciáira vonatkozó előrejelzésben is. Hansen éppen emiatt olyan döntések meghozását sürgetné, melyek az üvegházhatást generáló gázok kibocsátását csökkentik.
A NASA első ábráján az átlaghőmérséklet alakulását lehet megfigyelni 1951-es átlaghoz viszonyítva. A második ábrán a 2005-ös hőmérsékletváltozások láthatók. A bordó részek - köztük az Északi-sark vidéke - azok, melyek egy év alatt a legtöbbet melegedtek |
A mérések elkezdése, 1890 óta az öt legmelegebb év az utóbbi nyolc évben volt. A legmelegebb évek: |
A GISS kutatói arra is felhívták a figyelmet, hogy a mérések alapján az utóbbi 30 évben 0,6 Celsius fokkal emelkedett planétánk átlagos hőmérséklete. A növekedésben egy gyorsuló tendencia is megfigyelhető, hiszen az egész századot figyelembe véve a melegedés összesen 0,8 Celsius fokos volt. (A NASA animációján jól látszanak a folyamat regionális eltérései.) A legnagyobb felmelegedést az utóbbi ötven évben Szibériában, Alaszkában és a Déli-sark nevezetes félszigetén figyelték meg.
2005 meleg időjárása után meglepő, hogy a 2006-os esztendő elején a szokásosnál jóval hidegebb volt Európában és Ázsiában. Rekordhidegekről szólnak a híradások Oroszországban, Ukrajnában, a Balti országokban és Lengyelországban is, (Moszkvában tartósan mínusz 30 Celsius fok alatt maradt a hőmérséklet) Japánban pedig a hó jelentett problémát, hiszen néhol négyméteres hóréteg alakult ki.
Mindezekből természetesen nem lehet következtetni arra, hogy egy hidegebb időszak köszöntene ránk, hiszen még mindig megeshet, hogy éves átlagban meghaladjuk akár a tavalyi rekordokat is.
Forrás: NASA