A kutatók modelljüket az elmúlt 2 500 év viszonylatában állították fel. A pontos demográfiai vizsgálatok gyakorlatilag kizárták, hogy az ókori etruszkok, Közép-Itália titokzatos lakói, valamint a régióban ma élők között genetikus szál lenne. Kutatásaik szerint az etruszkok hirtelen tűnhettek el a föld színéről, vagy pedig egy olyan társadalmi elitet alkottak, amelynek vajmi kevés köze volt az egyszerű emberekhez, akiknek a soraiból aztán a mai toszkánok származtak.
Joanna Mountain, antropológiai genetikával foglalkozó kutató szerint "Igen gyakran a legegyszerűbb magyarázatot fogadjuk el. Azaz ha egy ásatáson megtaláljuk egy bizonyos embercsoport maradványait, akkor az a legkézenfekvőbb következtetés, hogy ők a ma itt élő emberek ősei voltak. Milyen gyakran bizonyosodhatunk meg erről minden kétséget kizáróan? Igen ritkán..."
Etruszk szarkofág |
Ahogy arról a dolgozat beszámol, a korábbi kiterjedt régészeti ásatások megerősítették, hogy az etruszk kultúra Közép-Itáliában a Kr.e. 8. és 2. század között létezett. Eredete a mai napig vitatott: míg a Kr.e. 430 körül működő Hérodotosz szerint Asia Minorból érkeztek ide az etruszkok, a modern régészek - összhangban a Kr.e. 100 körül élt Halikarnasszoszi Dionüsziosszal - úgy gondolják, hogy az etruszk civilizáció helyi gyökerekből táplálkozik, s a Kr.e. 10. századra nyúlnak vissza kezdetei, egészen a vaskori Villanova kultúráig. A Kr.e. 2. század folyamán az etruszkok római állampolgárságot kaptak, s nem sokkal később nyelvük eltűnt, innentől nem tudunk róluk sokat.
Mountain szerint az etruszkok meglehetősen különböztek más itáliai népcsoportoktól, s a régészeti bizonyítékok alapján azt gondoljuk, hogy valamilyen nem indo-európai nyelvet beszéltek. "A kulturális és nyelvészeti hiányosságok miatt a kutatók számára az etruszk civilizáció még ma is rejtély." - teszi hozzá.
A preklasszikus európai népesség történetében az etruszk az első népcsoport, amelyet genetikai analízisnek vetettek alá. Két évvel ezelőtt olasz genetikusok hat toszkán nekropoliszban feltárt 27 etruszk csontjából vontak ki DNS-t. Mountain szerint amint sikerül kinyerni a DNS-t a csontból, máris rengeteg információnk van a múltról. Alig három tucat minta alapján természetesen nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, így a kutatások tovább folytak. Idővel a következő kérdést kellett megválaszolni: A ma itt élők vajon hasonlítanak-e annyira az egykor itt regnálókra, hogy elmondhassuk, a toszkánok az etruszkok leszármazottai?
A válasz meglepte a kutatókat: a szimulációs tesztet képtelenség "átejteni". Mountain beszámolója szerint a toszkánok és az etruszk temetkezési helyeken talált emberek DNS-ei között nem állítható fel leszármazási modell. A Serial SimCoal-nak keresztelt szimulációs szoftver különböző nagyságú populációkon végzett számításokat (25 000 és 300 000 fős mintákon), s figyelembe vették az elvándorlást és a szelekciót is.
A szoftver készítője Christian Anderson, aki egy biológussal, Elizabeth Hadly-vel közösen dolgozott a programon. Hadly korábban az ókorban élt kistestű emlősök DNS-ét elemezte a műszerrel. Mountain szerint ez volt az első alkalom, hogy emberi DNS-t vizsgáltak a programmal.
A közlemény jelentősége abban áll, hogy megdőlni látszik az a közkézen forgó feltevés, miszerint az egy adott területen ma élők feltétlenül utódai az egykor ott működő népnek. Természetesen más kérdések is felvetődnek: mi történt az etruszkokkal? Bármi is lett az etruszkok sorsa, egy hirtelen és váratlan változás állhatott be az életükben.
Mountain szerint az antropológiai genetika számtalan hasonló problémát vet fel. "A tudományterületünk nagy része történetek megalkotásából és elmeséléből áll. A mi munkánk azért fontos, mert a mesék számát leszűkítettük, ami jelentős előrelépésnek tekinthető."
Forrás: Sciencedaily.com